Střední Apeniny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Střední Apeniny
Appennino centrale
Monti della Laga
Monti della Laga

Nejvyšší bod2 912 m n. m. (Corno Grande (Gran Sasso))

Nadřazená jednotkaApeniny
Sousední
jednotky
Severní Apeniny, Jižní Apeniny

SvětadílEvropa
StátItálieItálie Itálie
Horninyvápenec
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Střední Apeniny (italsky Appennino centrale) tvoří střední část Apenin v Itálii. Rozkládají se ve střední části země a jsou nejvyšší částí Apenin. Nachází se zde nejvyšší hora Apenin Corno Grande (2 912 m) v masivu Gran Sasso.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Na severu jsou vymezeny pramennou oblastí řek Tevere a Metauro, respektive průsmykem Bocca Serriola (730 m) (hranice se Severními Apeninami). Na jihu horními toky řek Sangro a Volturno, respektive průsmykem Bocca di Forli (891 m) (hranice s Jižními Apeninami)[1].

Členění[editovat | editovat zdroj]

Severní, Střední a Jižní Apeniny

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Dominantní horninou je vápenec. Pohoří netvoří souvislá pásma, ale vytváří spíše soubor samostatných horských masívů rozdělených pánvemi, kotlinami a náhorními plošinami. Nejvyšší vrcholy přesahují 2 000 m a místy i 2 500 m. Právě tyto části jsou tvořeny vápencem (z období triasumiocénu). Vyskytují se zde proto charakteristické krasové jevy jako závrty, polje, propasti a jeskyně.[2] Horská pásma se rozkládají rovnoběžně ze severozápadu na jihovýchod. Západní pásma jsou nižší a více rozčleněná[3]. Nejvyšší vrcholy hor od 2 000 m jsou vymodelovány pleistocenními ledovci.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KRÁL, Václav. Fyzická geografie Evropy. Praha: Academia, 1999. ISBN 80-200-0684-2. S. 212.
  2. BARTONĚK, Antonín a KOL. Itálie: San Marino, Vatikánský stát, Maltská republika. Praha: Olympia, 1987. Průvodce Olympia. S. 11.
  3. NETOPIL, Rostislav, BIČÍK Ivan a BRINKE, Josef: Geografie Evropy. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1989. Učebnice pro vysoké školy. ISBN 80-04-22432-6. S. 77.