Społem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Społem
Základní údaje
Právní formadružstvo
Datum založení1868
Adresa sídlaVaršava, Polsko
Charakteristika firmy
Oblast činnostimaloobchod
Identifikátory
Oficiální webwww.spolem.org.pl
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców „Społem” je síť maloobchodních prodejen v Polsku, zřízená na principu družstva.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1868 ve všech třech polských záborech vznikala spotřební družstva, např. Merkury ve Varšavě nebo Oszczędność v Radomi. Provozovala především lidové jídelny, později i obchody, hrála roli v rozvoji polského národního uvědomění. V roce 1906 založil Edward Abramowski ve Varšavě Sdružení družstev, které vydávalo časopis Społem (Spolu), jehož název vymyslel Stefan Żeromski.[1] Po vyhlášení polské nezávislosti vznikl jednotný Svaz polských spotřebitelských sdružení (ZPSS), který zahrnoval 850 subjektů s půl milionem členů a provozoval 1 670 obchodů.[2] Od roku 1935 používala firma název Społem. V období Polské lidové republiky byla družstva začleněna do systému plánované ekonomiky, Społem se stal největším prodejcem potravin v Polsku a budoval velké obchodní domy jako Zenit v Katovicích, Uniwersam v Toruni nebo Sezam ve Varšavě. V Kielcích existuje pod názvem Społem družstevní výrobce potravin. V roce 1992 bylo zaregistrováno sdružení právnických osob Społem podle družstevního zákona z roku 1982. Pod značkou působí 371 lokálních družstev s téměř čtyřmi tisíci provozoven.[3] Społem je členem Mezinárodní družstevní aliance.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. REDAKCJA. Żeromski byłby dumny. Jego przedwojenne "Społem" wciąż liderem wśród sklepów spożywczych. [online]. 2018-05-10 [cit. 2023-06-26]. Dostupné online. (polsky) 
  2. Razem, czyli "Społem". wgospodarce.pl [online]. [cit. 2023-06-26]. Dostupné online. (polsky) 
  3. POLSKA, Grupa Wirtualna. Fenomen sieci Społem. Ma więcej sklepów niż Biedronka i Lidl razem wzięte. www.money.pl [online]. 2018-05-10 [cit. 2023-06-26]. Dostupné online. (polsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]