Spočinout jen ve snu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Spočinout jen ve snu
Původní název Ramybė mūsų sapnuose
Země LitvaLitva Litva
FrancieFrancie Francie
Žánr filmové drama
Scénář Šarūnas Bartas
Režie Šarūnas Bartas
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Šarūnas Bartas
Jekatěrina Golubeva
Klavdiya Korshunova
Ina Marija Bartaité
Výroba a distribuce
Premiéra 20. května 2015 (Cannes)
Spočinout jen ve snu na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Spočinout jen ve snu (litevsky Ramybė mūsų sapnuose, mezinárodním anglickým názvem Peace to Us in Our Dreams) je litevsko-francouzské filmové drama z roku 2015. Jeho režisérem byl Šarūnas Bartas, který je zároveň autorem scénáře a představitelem jedné z hlavních rolí. Většinu rolí ztvárnili neprofesionální herci, například režisérova dcera Ina Marija Bartaité a jeho přítelkyně, houslistka Lora Kmieliauskaite. Bartaité i ve filmu ztvárnila dceru Bartasovy postavy, stejně jako Kmieliauskaite hrála jeho přítelkyni. Prostřednictvím soukromých archivních záběrů se ve snímku objevuje také Jekatěrina Golubeva v roli zesnulé manželky Bartasovy postavy a matky jeho dcery (jde o skutečnou bývalou manželku Bartase a matku jeho dcery Iny).[1] Snímek byl natočen v režisérově venkovské usedlosti.[2] Dále ve filmu hráli Edvinas Goldsteinas, Giedrus Nakas, Klavdiya Korshunova a další. Snímek byl premiérově uveden 20. května 2015 v sekci Quinzaine des réalisateurs na 68. ročníku Filmového festivalu v Cannes. Později byl uveden na dalších festivalech v mnoha zemích (Francie, Izrael, Turecko) a do litevských kin byl uveden v říjnu toho roku. V Česku byl snímek uveden na Febiofestu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VAN HOEIJ, Boyd. 'Peace to Us in Our Dreams': Cannes Review [online]. The Hollywood Reporter, 2015-05-20 [cit. 2020-08-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. PUKENĖ, Rūta. Įžvelgė išimtis, kurias LKC padarė finansuodama Š. Barto kūrybą [online]. LRT, 2017-11-17 [cit. 2020-08-30]. Dostupné online. (litevsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]