Spitamenés

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Spitamenés
Narození 370 př. n. l.
Úmrtí prosinec 328 př. n. l. (ve věku 41–42 let)
Povolání vojevůdce
Děti Apama
Příbuzní Antiochos I. Sótér[1], Achaeus a Laodice I (vnoučata)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Spitamenés (staropersky Spitamanah;? – prosinec 328 př. n. l.) byl perský velmož a jeden z významných odpůrců Alexandra Velikého při jeho tažení proti Baktrii a Sogdianě. Patřil ke straníkům Béssa, strůjce vraždy krále Dareia III., který se pokoušel vládnout zbytku achaimenovských držav jako král Artaxerxés IV.

Spitamenés velel těžké perské kavalerii, a poté, co zradil Béssa, vzdoroval postupujícím Makedoncům v Sogdianě. Byl jeden z mála, kdo dokázal proti útočníkům účinně uplatňovat taktiku partyzánské války (malé pohyblivé skupiny znalé terénu přepadající ze zálohy nepřítele), což Alexandrovi znemožňovalo využít strategický talent a rozhodnout válku v jediné bitvě. Alexandrovi vojáci sice vyplenili rozlehlá území a vypálili řadu vesnic, ale válku zastavilo až Alexandrovo manželství s Róxanou, které z něj učinilo zetě vlivného předáka Sogdijců a přivedlo na jeho stranu většinu tamních kmenů. Spitamenés byl koncem roku 328 př. n. l. poražen a usmrcen.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Antioch. In: Encyklopedický slovník Brockhaus-Jefron, svazek Ia.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ARRIÁNOS. Tažení Alexandra Makedonského. Překlad Jaromír Bělský. Praha: Naše vojsko, 1989. 261 s. ISBN 80-206-0045-0. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]