Spitamenés

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Spitamenés
Narození 4. století př. n. l.
Úmrtí prosinec 328 př. n. l.
Děti Apama
Příbuzní Antiochos I. Sótér[1], Achaeus a Laodice I (vnuci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Spitamenés (staropersky Spitamanah;? – prosinec 328 př. n. l.) byl perský velmož a jeden z významných odpůrců Alexandra Velikého při jeho tažení proti Baktrii a Sogdianě. Patřil ke straníkům Béssa, strůjce vraždy krále Dareia III., který se pokoušel vládnout zbytku achaimenovských držav jako král Artaxerxés IV.

Spitamenés velel těžké perské kavalerii, a poté, co zradil Béssa, vzdoroval postupujícím Makedoncům v Sogdianě. Byl jeden z mála, kdo dokázal proti útočníkům účinně uplatňovat taktiku partyzánské války (malé pohyblivé skupiny znalé terénu přepadající ze zálohy nepřítele), což Alexandrovi znemožňovalo využít strategický talent a rozhodnout válku v jediné bitvě. Alexandrovi vojáci sice vyplenili rozlehlá území a vypálili řadu vesnic, ale válku zastavilo až Alexandrovo manželství s Róxanou, které z něj učinilo zetě vlivného předáka Sogdijců a přivedlo na jeho stranu většinu tamních kmenů. Spitamenés byl koncem roku 328 př. n. l. poražen a usmrcen.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Antiochus.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ARRIÁNOS. Tažení Alexandra Makedonského. Překlad Jaromír Bělský. Praha: Naše vojsko, 1989. 261 s. ISBN 80-206-0045-0. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]