Alela: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
MerlIwBot (diskuse | příspěvky)
m Robot: Přidávám ga:Ailléil
→‎Reference: +slovník
Řádek 11: Řádek 11:


== Reference ==
== Reference ==
{{Wikislovník|alela}}
* Tomáš Pevný: [http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ed161f5b1ecd72c3c1256e7f00342c53/68a67e1716193394c1256e8b003477e4/$FILE/final.pdf Neuronové sítě a genetické algoritmy - vybrané aplikace při řešení některých technických problémů] ([[Portable Document Format|pdf]])
* Tomáš Pevný: [http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ed161f5b1ecd72c3c1256e7f00342c53/68a67e1716193394c1256e8b003477e4/$FILE/final.pdf Neuronové sítě a genetické algoritmy - vybrané aplikace při řešení některých technických problémů] ([[Portable Document Format|pdf]])



Verze z 10. 12. 2012, 12:40

Alela (resp. allela, alelomorfa) je konkrétní forma genu. Každý gen může mít jednu nebo několikero forem: alel. Je-li alel více, jedná se o genetický polymorfismus. Obvykle se přitom jako různé alely definují jako formy podstatně odlišné ve svých projevech (drobná, ale i třeba z hlediska struktury genu rozsáhlá mutace, která nemá za výsledek dostatečně odlišnou expresi genu, se za novou alelu většinou nepovažuje).

Zastoupení alel v populaci

Podíl zastoupení jednotlivých alel v populaci nebývá stejný a s časem se i podstatně mění. (Jedinou výjimkou by měla být ideální panmiktická populace, ovšem něco takového reálně neexistuje). Jelikož nové alely vznikají zpravidla mutací, je jejich četnost menší než alely původní a jejich fixace v populaci závisí na mnoha okolnostech. Alely s nulovým nebo negativním vlivem na fitness mají jen minimální šanci na zachování v dostatečně velké panmiktické populaci, v níž zpravidla dochází maximálně k mírnému a nevýznamnému kolísání poměru mezi jednotlivými zastoupenými alelami (výjimkou je případ, kdy změna okolních podmínek změní vliv jednotlivých alel na fitness, pak může dojít i k vymizení nově nevýhodných alel). Větší šance mají v malých populacích, kde může k jejich fixaci výrazněji přispět genetický drift nebo efekt hrdla láhve. Nové alely se ve větších populacích časem zafixují, pokud se jim podaří přestát první období, kdy je jich velmi málo a kdy jim hrozí vymizení z důvodu prosté smůly.

U různých populací téhož druhu mohou být různé poměry zastoupení mezi jednotlivými alelami. Obzvláště to platí pro případy malých oddělených populací a pro případy, kdy je vliv alely na vnější znaky u různých populací různý. Typickým příkladem je výskyt alely pro srpkovitou anemii.

Mezialelové interakce

Podrobnější informace naleznete v článku mezialelová interakce.

Mezi alelami jednoho (i vícero) různých genů mohou existovat často i nesmírně složité mezialelové interakce. Jednotlivé alely se tak mohou projevovat nezávisle, nebo mohou potlačovat, měnit, či podporovat si navzájem svůj fenotypový projev.

Reference

CHYBA: {{Wikislovník}} — Nespecifikovaný typ odkazu. Použijte některý z parametrů „heslo“, „kategorie“, „příloha“.