Ledová plochá dráha: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Yhzhc (diskuse | příspěvky)
Vytvořeno překladem stránky „Eisspeedway
značka: editace z rozšíření Překlad
 
Yhzhc (diskuse | příspěvky)
Řádek 14: Řádek 14:
== Specifika motorek pro ledovou plochou dráhu ==
== Specifika motorek pro ledovou plochou dráhu ==
[[Soubor:Eisspeedway_Maschine_05.JPG|thumb|Hřeby na zadním kole motorky pro ledovou plochu dráhu, levá strana]]
[[Soubor:Eisspeedway_Maschine_05.JPG|thumb|Hřeby na zadním kole motorky pro ledovou plochu dráhu, levá strana]]
Jezdci používají robustní motorky s objemem motoru 500 cm³ o výkonu maximálně 70 koní, protože důležité je řidičské umění, ne vysoký výkon. Nejčastěji používanými motory jsou české [[Jawa|Jawy]]. Pravidla povolují použití dvou i čtyřtaktních motorů. Rám motorky je většinou vlastní výroby a jsou používány lehké materiály jako jsou karbon nebo hliník. Kvůli jízdních vlastnostem je dnes upřednostňována konstrukce pro jízdu vstoje. Průměrná rychlost je kolem 90 km/h, avšak bylo dosaženo i maximálních rychlostí kolem 140 km/h. Vzhledem k převážně vlastní konstrukci motorek, je před závodem třeba absolvovat kontrolu splnění technických regulí a vážení (hmotnost cca 110 kg).
Jezdci používají robustní motory s objemem motoru 500 cm³ o výkonu maximálně 70 koní, protože důležité je řidičské umění, ne vysoký výkon. Nejčastěji používanými motory jsou české [[Jawa|Jawy]]. Pravidla povolují použití dvou i čtyřtaktních motorů. Rám motorky je většinou vlastní výroby a jsou používány lehké materiály jako jsou karbon nebo hliník. Kvůli jízdních vlastnostem je dnes upřednostňována konstrukce pro jízdu vstoje. Průměrná rychlost je kolem 90 km/h, avšak bylo dosaženo i maximálních rychlostí kolem 140 km/h. Vzhledem k převážně vlastní konstrukci motorek, je před závodem třeba absolvovat kontrolu splnění technických regulí a vážení (hmotnost cca 110 kg).


== Einzelnachweise ==
== Einzelnachweise ==

Verze z 24. 1. 2016, 22:48

Závod Mistrovství světa ledové ploché dráhy 2013 v Sanoku

Ledová plochá dráha je druh zimního motocyklového závodu, spadající pod plochou dráhu, který vznikl ve 20. letech 20. století. Do podoby samostatného sportu se vyvinul z různých zimních motocyklových soutěží. Závodníci používají lehké plochodrážní motocykly, které jsou přizpůsobeny nízkým teplotám a velmi kluzkému povrchu ledové dráhy.

Závod Mistrovství světa ledové ploché dráhy 2010 v Innsbrucku

Historie

Ledová plochá dráha již dlouho sloužila jako zimní trénink k závodům klasické ploché dráhy a motocrossu. Vznik ledové ploché dráhy jako samostatného sportu však není písemně doložitelný, pravděpodobně však vznikl roku 1924 v Rusku.

V Rusku je ledová plochá dráha téměř masovým sportem, protože díky podnebí zde panují výborné přírodní podmínky pro trénink. V roce 1997 tak v Rusku bylo registrovaných 1 500 aktivních sportovců. Díky tomu je Rusko dominantní velmocí na soutěžích po celém světě. Od roku 1964 jsou pořádány mistrovství světa. V roce 2004 se mezinárodních soutěží zúčastnili jezdci ze 17 zemí, kromě jezdců z evropských zemí měli zastoupení i Austrálie, Nový Zéland či Mongolsko a USA. 


Za pravidla je odpovědná Mezinárodní motocyklová federace (FIM).

Specifika motorek pro ledovou plochou dráhu

Hřeby na zadním kole motorky pro ledovou plochu dráhu, levá strana

Jezdci používají robustní motory s objemem motoru 500 cm³ o výkonu maximálně 70 koní, protože důležité je řidičské umění, ne vysoký výkon. Nejčastěji používanými motory jsou české Jawy. Pravidla povolují použití dvou i čtyřtaktních motorů. Rám motorky je většinou vlastní výroby a jsou používány lehké materiály jako jsou karbon nebo hliník. Kvůli jízdních vlastnostem je dnes upřednostňována konstrukce pro jízdu vstoje. Průměrná rychlost je kolem 90 km/h, avšak bylo dosaženo i maximálních rychlostí kolem 140 km/h. Vzhledem k převážně vlastní konstrukci motorek, je před závodem třeba absolvovat kontrolu splnění technických regulí a vážení (hmotnost cca 110 kg).

Einzelnachweise