Správce souborů: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Dinybot (diskuse | příspěvky)
m robot: stylistické, typografické a kódové korekce a náhrady přesměrování podle specifikace
SinBot (diskuse | příspěvky)
m oprava odkazu na rozcestník nebo redirect, GUIGrafické uživatelské rozhraní
Řádek 2: Řádek 2:


== Popis ==
== Popis ==
Správce souborů původně nahrazoval práci s příkazovou řádkou a příkazy operačního systému pro kopírování, přesun, mazání, spouštění souborů a pro správu disků, později se stal součástí [[GUI]] nebo i operačního systému samotného. Uživatel správce souborů používá intuitivního prostředí programu (systém nabídek, klávesové zkratky ad.), které práci výrazně zjednodušuje a urychluje.
Správce souborů původně nahrazoval práci s příkazovou řádkou a příkazy operačního systému pro kopírování, přesun, mazání, spouštění souborů a pro správu disků, později se stal součástí [[Grafické uživatelské rozhraní|GUI]] nebo i operačního systému samotného. Uživatel správce souborů používá intuitivního prostředí programu (systém nabídek, klávesové zkratky ad.), které práci výrazně zjednodušuje a urychluje.


== Software ==
== Software ==

Verze z 7. 1. 2007, 23:52

Správce souborů je program pro manipulaci se soubory a adresáři (složkami). Někdy se používají termíny souborový manažer nebo file manager.

Popis

Správce souborů původně nahrazoval práci s příkazovou řádkou a příkazy operačního systému pro kopírování, přesun, mazání, spouštění souborů a pro správu disků, později se stal součástí GUI nebo i operačního systému samotného. Uživatel správce souborů používá intuitivního prostředí programu (systém nabídek, klávesové zkratky ad.), které práci výrazně zjednodušuje a urychluje.

Software

Existuje mnoho správců souborů, mezi nejznámějšími pro PC s operačním systémem MS-DOS řadíme především Norton Commander, PCTools a Xtree. MS Windows obsahuje aplikaci Správce souborů (File Manager), v novějších verzích je používán Průzkumník (Explorer), jako alternativní se u nás používá nejčastěji Total Commander nebo Servant Salamander. V operačních systémech unixového typu, jako je například Linux, se používají správci souborů jako Krusader a Midnight Commander.

Jako nejoblíbenější správci souborů se osvědčily takzvané dvoupanelové, vycházející z programu Norton Commander, který inspiroval řadu tvůrců takzvaných klonů.

Externí odkazy

Šablona:Softwarový pahýl