Balon: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Řádek 13: Řádek 13:


== sexuální využití ==
== sexuální využití ==

První návrh na vojenské využití balonu podal už v roce [[1783]] Francouz [[Giroud de Villette]] po svém letu [[montgolfiéra|montgolfiérou]]. První praktické použití je připisováno jinému Francouzi. [[Guiton de Morveau]], poradce Výboru pro státní blaho francouzské první republiky, se pokusil balonem přepravit v roce [[1793]] [[depeše]] z obléhaného města [[Condré]]. Netěsný balon však spadl do ležení nepřátel.
V témže roce však přesto získal podporu pro své záměry a už o rok později se svým balonem ''[[Entreprenant]]'' (podnikavý) zasáhl do bojů u Maubeuge. Před tím ale bylo nutné za pomoci chemika [[Antoine Lavoisier|A. Lavoisiera]] a fyzika [[Coutelle]] objevit a zvládnout nový způsob výroby [[vodík]]u.

Během [[Prusko-francouzská válka|pruského obléhání]] [[Paříž]]e v roce [[1870]] byly balony jediným prostředkem pro spojení obránců města a zbytku [[Francie]]. Během obléhání odstartovalo 66 balonů, z nichž většina dorazila s poštou a pasažéry mimo pruské obklíčení.

Upoutané balony byly v [[19. století|devatenáctém]] a první polovině [[20. století|dvacátého století]] využívány v [[armáda|armádě]] jako pozorovací prostředek – především pro řízení [[dělostřelectvo|dělostřelecké]] palby, od [[první světová válka|první světové války]] jako proti[[letadlo]]vá baráž, za [[druhá světová válka|druhé světové války]] pak jako proti[[ponorka|ponorková]] stráž.

železo
V bobru pan Hoovno šLAPÁNEK SMRDI[[1901]] dosáhli němečtí vzduchoplavci Berson a Suerig výšky 10 800 m, což zůstalo rekordem až do roku [[1931]]. Ve 30. letech pak byly výškové rekordy několikrát překonány různými týmy z různých zemí.
Prvním, kdo překonal výškový rekord z roku 1901, byl Švýcar [[Auguste Piccard]]. Ve speciálně vyrobeném balónu o objemu 14 130 m³ dosáhl 27. května [[1931]] výšky 15 780 m. Závody o nejvyšší dosaženou výšku však také měly své oběti - například posádku sovětského stratostatu [[Osoaviachim-1]].

=== cikáni ===
{{Commons|Balloon}}
Renesanci [[horkovzdušný balon|horkovzdušných balonů]] v polovině [[20. století]] umožnil dostupný stlačený propan-butan jako zdroj tepla pro ohřev vzduchu, dostatečně lehká a pevná nylonová tkanina pro výrobu obalu balónu. Vývoj byl nejprve v režii armády, jako rychlý a mobilní pozorovací prostředek. Na začátku 60. let byl projekt uvolněn k civilnímu využití a postupem času se stal koníčkem mnoha nadšenců.
První český horkovzdušný balón byl vyroben brněnským Aviatik Klubem a veřejnosti byl představen v roce [[1983]].
[[Soubor:Balón.png|thumb|Fyzikální popis]]


== kuře ==
== kuře ==

Verze z 3. 6. 2013, 12:11

Horkovzdušný balón
Možná hledáte: míč.

Balon (správně také balón, odborně aerostat) je zařízení lehčí vzduchu, které se na principu Archimédova zákona pohybuje vzduchem. Skládá se z vlastního balónu a koše posádky. Nejčastějším typem balónu používaným v dnešní době je horkovzdušný balon, plněný zahřátým vzduchem, u řiditelných balónů pak vzducholodě plněné netečným plynem heliem.

kornout

Balón bratří Montgolfierů
Historické kartičky s obrázky důležitých událostí z dějin balonového létání
Detail hořáků k vytápění vnitřku balónu
Nahřívání vzduchu uvnitř balónu před odletem

Za počátek balonového létání je považován 4. červen 1783, kdy se vznesl horkovzdušný balon bratrů Montgolfiérů před zraky dvora Ludvíka XVI. Prvními pasažéry byly ovce, kachna a kohout.

Ještě tentýž rok se vznesl i první plynem plněný balon profesora Charlese. Plynové balony pak byly využívány v civilní a hlavně vojenské sféře. Byly plněny vodíkem nebo svítiplynem a nakonec bezpečným heliem. Koncem 19. století se objevily i první použitelné řiditelné balony – vzducholodě.

sexuální využití

kuře

Balóny se objevily i v řadě uměleckých děl. Často vystupují například v románech Julese Vernea (Pět neděl v balóně, Tajuplný ostrov).

Související čičánky

CHYBA: {{Wikislovník}} — Nespecifikovaný typ odkazu. Použijte některý z parametrů „heslo“, „kategorie“, „příloha“.

Extrémní odkazy

CHYBA: {{Wikizprávy}} — Nespecifikovaný typ odkazu. Použijte některý z parametrů „kategorie“, „zpráva“.