Řád hvězdy Indonéské republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Řád hvězdy Indonéské republiky
Bintang Republik Indonesia
Uděluje

Prezident Indonésie
Typ záslužný řád
Založeno 1959
Stát IndonésieIndonésie Indonésie
Způsobilost občané Indonésie i cizí státní příslušníci, civilisté i příslušníci ozbrojených sil
Uděluje se za zásluhy o republiky a její lid
Status dosud udílen
Hlava řádu prezident Indonésie
Třídy I. třída
II. třída
III. třída
IV. třída
V. třída
Ostatní vyznamenání
Vyšší není
Nižší Řád hvězdy Mahaputera
Stuha I. třídy
Stuha I. třídy
Stuha II. třídy
Stuha II. třídy
Stuha III. třídy
Stuha III. třídy
Stuha IV. třídy
Stuha IV. třídy
Stuha V. třídy
Stuha V. třídy

Řád hvězdy Indonéské republiky (indonésky: Bintang Republik Indonesia) je nejvyšší státní vyznamenání Indonéské republiky. Založen byl roku 1959 a udílen je za zásluhy o Indonésii a její lid občanům Indonésie i cizím státním příslušníkům.

Historie a pravidla udílení[editovat | editovat zdroj]

Řád byl založen roku 1959.[1] Udílen je občanům Indonésie i cizím státním příslušníkům, a to jak civilistům, tak i vojákům za zásluhy o republiku a její lid. Udílen je osobám, které poskytly mimořádné služby k zajištění integrity, životaschopnosti a velkoleposti Indonésie. Velmistrem řádu je úřadující prezident republiky, kterému je v den inaugurace udělen řetěz řádu a medaile ve třídě Adipurna. Viceprezident v den své inaugurace získává řetěz řádu a medaili ve třídě Adipradana.[2] Řád byl roku 1972 reformován.

Řád může být odebrán v případě, že nositeli řádu byl soudem uložen trest odnětí svobody za spáchání trestného činu s délkou trestu přesahující jeden rok. V případě smrti držitele vyznamenání zůstávají řádové insignie dědicům, kteří je však nemají právo nosit.[3]

Insignie[editovat | editovat zdroj]

Řádový odznak má tvar zlaté sedmicípé hvězdy s cípy zakončenými kuličkami. Hvězda je položena na větší sedmicípou hvězdu jejíž cípy se skládají z paprsků. Na vzhůru směřující cíp menší hvězdy je položen zlatý státní znak Indonésie. Uprostřed hvězdy je kulatý modře smaltovaný medailon s kaligraficky zdobeným monogramem RI (Indonéská republika). Medailon je lemován sedmnácti perlami. Ke stuze je odznak připojen pomocí jednoduchého kroužku.

Řádová hvězda se shoduje s řádovým odznakem, je však větší.

Stuha je žlutá s červenými proužky, jejichž umístění se liší v závislosti na třídě řádu. Ve všech případech jsou širší červené proužky při obou okrajích stuhy. Dále jsou v případě I. třídy dva úzké proužky uprostřed a úzké proužky v blízkosti širších pruhů při okrajích. V případě II. třídy jsou proužky umístěny podobně, pouze uprostřed je proužek pouze jeden, který u III. třídy chybí. V případě IV. třídy je jeden úzký středový proužek, nejsou však přítomny úzké proužky při okrajích. U stuhy V. třídy jsou pouze širší červené pruhy při okrajích.

Třídy[editovat | editovat zdroj]

Řád je udílen v pěti řádných třídách:[3]

  • I. třída (Bintang Republik Indonesia Adipurna) – Řádový odznak se nosí na široké stuze spadající z ramene na protilehlý bok. Řádová hvězda se nosí nalevo na hrudi.
  • II. třída (Bintang Republik Indonesia Adipradana) – Řádový odznak se nosí na stuze na krku. Řádová hvězda se nosí nalevo na hrudi.
  • III. třída (Bintang Republik Indonesia Utama) – Řádový odznak se nosí na stuze na krku. Řádová hvězda této třídě již nenáleží.
  • IV. třída (Bintang Republik Indonesia Pratama) – Řádový odznak se nosí na stužce nalevo na hrudi.
  • V. třída (Bintang Republik Indonesia Nararya) – Řádový odznak se nosí na stužce nalevo na hrudi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Орден «Звезда Республики Индонезии» na ruské Wikipedii.

  1. ODM of Indonesia: Star of the Republic of Indonesia. web.archive.org [online]. 2016-10-13 [cit. 2020-08-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-10-13. 
  2. KEPRESIDENAN, Museum. Museum Kepresidenan RI Balai Kirti [online]. 2019-05-10 [cit. 2020-08-17]. Dostupné online. (indonésky) 
  3. a b Sekretariat Negara Republik Indonesia - Tanda Kehormatan. web.archive.org [online]. 2011-07-15 [cit. 2020-08-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-07-15. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]