Přeskočit na obsah

Blacksphere festival: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Doplnil jsem několik zdrojů – stačí takto, prosím?
m Odstranil jsem box polemizující o významnosti článku – snad jsem to udělal správně. Čekal jsem po předchozí editaci na nějakou reakci, ale žádná nepřicházela, takže předpokládám, že článek podmínky splňuje (doplnil jsem předtím odkaz na článek u Seznamu). Tady případně další, aktuální zdroj: https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/jeseniky-rychlebske-hory-novy-kroj-boruvky-modrotisk.A240606_799568_olomouc-zpravy_stk?
značky: URL ve shrnutí odstraněna urgentní šablona editace z Vizuálního editoru
Řádek 1: Řádek 1:
{{Významnost|20240527040840}}
'''Blacksphere festival''' (případně pouze ''Blacksphere'') je mezinárodní audiovizuální a multimediální festival, zaměřený především na kreativní vzdělávání a popularizaci historie a vědy.
'''Blacksphere festival''' (případně pouze ''Blacksphere'') je mezinárodní audiovizuální a multimediální festival, zaměřený především na kreativní vzdělávání a popularizaci historie a vědy.



Verze z 10. 6. 2024, 21:10

Blacksphere festival (případně pouze Blacksphere) je mezinárodní audiovizuální a multimediální festival, zaměřený především na kreativní vzdělávání a popularizaci historie a vědy.

Festival se koná koncem července v Javorníku (okres Jeseník). Hlavním festivalovým domem je Městské kulturní středisko Javorník. Každoročně je na festivalu promítáno 100 filmů.

Historie

Blacksphere založila v roce 2021 intermediální umělkyně, režisérka a scenáristka Marie Krajplová.[1] První dva ročníky se konaly v Tančírně v Račím údolí.[2]

Název festivalu odkazuje k pojmu white cube (neboli „bílá kostka“), označujícímu galerijní prostor. Ředitelka festivalu Marie Krajplová vysvětluje: „Pro nás tento pojem představoval sterilitu, odosobnění, odtažení od diváka, a chtěly jsme nabídnout opak. Tak vznikla černá sféra. Přišlo nám, že se dokonale hodí k filmovému prostředí, k přírodě a noci. Jako nová entita, která je rozpínavá, nemá hranice a její hladina umožňuje projekci našich vnitřních životů. Film potřebuje tmu, aby se mohl promítat, a my jako diváci zase do filmu promítáme sami sebe.“[3]

Témata

Program každého ročníku festivalu je vázán na určité téma. Téma prvního ročníku (2021) znělo „Tma“. Tématem druhého ročníku (2022) byly „Vzpomínky“. Téma třetího ročníku (2023) znělo „Mezi pamětí a historií“. Tématem čtvrtého ročníku (2024) jsou „Tradice a zvyky“. Tématem pátého ročníku (2025) bude „Řemeslo“.[4]

Sekce

Theater Blacksphere

Divadelní sekce festivalu.

Movie Blacksphere

Partnerem filmové sekce festivalu je ARAS – Asociace režisérů, scenáristů a dramaturgů.

Clever Blacksphere

Festival připravuje dílny pro mateřské, základní a umělecké školy. Program vzniká ve spolupráci se společnostmi Binary Code a Bionaut a s popularizačním centrem Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Pevnost poznání.

Gallery Blacksphere

Umělecký program pro festival připravuje Galerie Jiřího Jílka (Šumperk) a dětská galerie Sladovna (Písek).

Odkazy

Externí odkazy

Oficiální stránky

Blacksphere festival na Facebooku

Blacksphere festival na Instagramu

  1. Javorník je do neděle centrem mezinárodního festivalu Blacksphere :: positivJE. www.positivje.cz [online]. [cit. 2024-05-28]. Dostupné online. 
  2. Račí údolí bude hostit na konci června multimediální festival Blacksphere - Seznam Zprávy. www.seznamzpravy.cz [online]. 2022-05-16 [cit. 2024-05-28]. Dostupné online. 
  3. Rozhovor s ředitelkou festivalu Marií Krajplovou. Blacksphere 2024 [online]. [cit. 2024-05-26]. Dostupné online. 
  4. Martin Zetová / Vyvažování. Příprava vydání Pavlína Vogelová, Martin Zet. 1. vyd. [s.l.]: Roller Publishing, 2024. ISBN 978-80-11-0472. Kapitola Gallery Blacksphere.