Derg: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 71 bajtů ,  před 10 lety
úpravy, -šablona
m (nadpis tučně, typo, styl)
(úpravy, -šablona)
'''Derg''' neboli '''Prozatímní vojenská správa socialistické Etiopie''' bylobyl označenírežim provládnoucí dnešnív [[Etiopie|Etiopii]] v letech 1974-1987, kdytedy v zemi vládla[[komunismus|komunistická]] vojenská [[junta]] v čele Mengistuas [[Mengistu HailaHaile MariamaMariam]]em.
{{Urgentně upravit/dne|20111203101046}}
 
Historie: V roce 1974 byl poslední etiopský císař [[Haile Selassie I.]] svržen a do čela země se postavil derg (rada) čili vojenská vláda. Derg se inspiroval komunismem a prováděl hrubé výslechy a mučení odpůrců. V letech 1977-8 podpořil Sovětský svaz Etiopii [[Etiopsko-somálská válka|ve válce se Somálskem o území Ogadenu]]. MariamaMengistu Haile Mariam se pokoušel ze země vytvořit velmoc v africkém třetím světě. V roce 1987, v důsledku ztráty podpory ze sovětského bloku, se vojenská rada rozpadalarozpadla a byla vyhlášena [[Etiopská lidově demokratická republika]].
'''Derg''' neboli Prozatímní vojenská správa socialistické Etiopie bylo označení pro dnešní Etiopii v letech 1974-1987, kdy v zemi vládla vojenská junta v čele Mengistua Haila Mariama.
{{Pahýl - Etiopie}}
 
[[Kategorie:Dějiny Etiopie]]
Historie: V roce 1974 byl poslední etiopský císař Haile Selassie I. svržen a do čela země se postavil derg (rada) čili vojenská vláda. Derg se inspiroval komunismem a prováděl hrubé výslechy a mučení odpůrců. V letech 1977-8 podpořil Sovětský svaz Etiopii [[Etiopsko-somálská válka|ve válce se Somálskem o území Ogadenu]]. Mariama se pokoušel ze země vytvořit velmoc v africkém třetím světě. V roce 1987, v důsledku ztráty podpory ze sovětského bloku, se vojenská rada rozpadala a byla vyhlášena Etiopská lidově demokratická republika.
[[en:Derg]]

Navigační menu