International Standard Serial Number: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
typografie, odkazy, rozdělení části Formát na podčásti, − informace o NTK nevztahující se k obsahu článku
m (r2.6.4) (robot změnil: zh:國際標準期刊號)
(typografie, odkazy, rozdělení části Formát na podčásti, − informace o NTK nevztahující se k obsahu článku)
'''ISSN''' ('''International Standard Serial Number''', '''mezinárodní standardní číslo seriálové publikace''') je jednoznačný osmiciferný identifikátor periodické publikace (noviny, časopisy, včetně těch vycházejících online).
 
ISSN je obdobou [[International Standard Book Number|ISBN]] používaného pro knihy; některé knihy, které jsou částí série, mají dokonce přiděleny oba identifikátory. Na rozdíl od ISBN však ISSN nemá žádnou vnitřní strukturu a nelze z něj zjistit žádné informace o publikaci - jde o jednoduchý identifikátor (z ISBN lze např. určit vydavatele).
 
== Vznik ==
V  60.  letech se ukázalo jako nezbytné vytvořit celosvětový systém všech titulů časopisů, zaregistrovat zkratky slov jejich názvů, publikovat seznam změn a doplňků k tomuto seznamu a rovněž publikovat jejich kumulovaná vydání.
 
Byl zřízen Mezinárodní systém pro registraci seriálových publikací (= International Serials Data System, ISDS). Systém byl v roce 1993 přejmenován na systém ISSN (= International Standard Serial Numbering), sídlí v Paříži.
 
== Přidělování ISSN čísel ==
Přidělování čísel ISSN řídí síť národních středisek ISSN, koordinovaných z mezinárodního střediska v [[Paříž]]i. Mezinárodní centrum ISSN je mezivládní organizace založená roku [[1974]] na základě dohody mezi [[UNESCO]] a francouzskou vládou. Centrum udržuje [[databáze|databázi]] všech přidělených ISSN. Tato databáze v současnosti obsahuje více než jeden milion záznamů. České národní středisko ISSN [http://www.issn.cz České národní středisko ISSN] funguje při [[StátníNárodní technická knihovna|StátníNárodní technické knihovně]], která od července 2009 změnilasídlí název nav [[NárodníPraha technická6|Praze knihovna6]] a přestěhovala se z [[PrahaDejvice|pražskéhoDejvicích]] [[Klementinum|Klementina]] do nové budovy v Praze 6 - Dejvicích [http://www.techlib.cz].
 
== Formát ==
ISSN sestává ze dvou čtyřznakových skupin číslic, které jsou navzájem odděleny rozdělovníkem[[rozdělovník]]em. Poslední číslice je kontrolní, může nabývat hodnot 0–9 nebo X (s významem 10, viz část Kontrola platnosti). Například [[Vesmír (časopis)|časopis Vesmír]] má ISSN 1214-4029.
Poslední číslice je kontrolní, může být 0–9 nebo X.
Například [[Vesmír (časopis)|časopis Vesmír]] má ISSN 1214-4029.
 
=== Kontrola platnosti ===
Platná ISSN splňují následující podmínku: součet číslic násobených postupně váhami 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 a 1 je dělitelný jedenácti. Pokud je poslední číslice X, bere se jako 10.
Například pro uvedený časopis Vesmír tato podmínka platí:
8*1 + 7*2 + 6*1 + 5*4 + 4*4 + 3*0 + 2*2 + 1*9 = 8 + 14 + 6 + 20 + 16 + 0 + 4 + 9 = 77,
což jedenácti dělitelné je.
 
Například pro uvedený časopis Vesmír tato podmínka platí: 8*1 + 7*2 + 6*1 + 5*4 + 4*4 + 3*0 + 2*2 + 1*9 = 8 + 14 + 6 + 20 + 16 + 0 + 4 + 9 = 77, což jedenácti dělitelné je.
 
=== Vkládání do HTML ===
Pro vložení informace o ISSN ve formě [[metadata|metadat]] do [[HyperText Markup Language|HTML]] kódu se doporučuje následující syntaxe:
:<code>&lt;meta name="DC.Identifier" content="(SCHEME=ISSN) 12345678"&gt;</code>.

Navigační menu