2010: Druhá vesmírná odysea: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
doplnění kategorie
m apos, skloňování - > Clarka
Řádek 23: Řádek 23:
}}
}}


Román '''2010: Druhá vesmírná odysea''' (''2010: Odyssey Two'') je druhý díl z [[tetralogie]] [[Arthur C. Clarke|A. C. Clarkea]], vydaný roku 1982. Oproti předešlému dílu má Druhá vesmírná odysea pár pozměněných údajů. Autor změnil například místo děje z Japetusu na Jupiter.
Román '''''2010: Druhá vesmírná odysea''''' (''2010: Odyssey Two'') je druhý díl z [[tetralogie]] [[Arthur C. Clarke|A. C. Clarka]], vydaný roku 1982. Oproti předešlému dílu má Druhá vesmírná odysea pár pozměněných údajů. Autor změnil například místo děje z Japetusu na Jupiter.
Roku 1984 byl podle této knihy natočen i film [[2010: Rok prvního kontaktu]] (2010: The Year We Make Contact), jenž se od knihy mírně liší.
Roku 1984 byl podle této knihy natočen i film [[2010: Rok prvního kontaktu]] (2010: The Year We Make Contact), jenž se od knihy mírně liší.



Verze z 2. 9. 2010, 22:50

Šablona:Infobox Kniha

Román 2010: Druhá vesmírná odysea (2010: Odyssey Two) je druhý díl z tetralogie A. C. Clarka, vydaný roku 1982. Oproti předešlému dílu má Druhá vesmírná odysea pár pozměněných údajů. Autor změnil například místo děje z Japetusu na Jupiter. Roku 1984 byl podle této knihy natočen i film 2010: Rok prvního kontaktu (2010: The Year We Make Contact), jenž se od knihy mírně liší.

Hlavní postavy

  • Heywood Floyd
  • Kateřina Ruděnková
  • Dr. Čandra
  • Curnow Walter
  • Max Brajlovský
  • Žeňa
  • počítač HAL 9000

Děj

Šablona:Spoiler Opuštěná loď Discovery, zanechaná Davidem Bowmanem u Jupiteru, je v dezolátním stavu a za chvíli ji hrozí úplné zničení. USA chce proto vyslat posádku k Jupiteru, ale obává se, že ji Sovětský svaz předběhne, poněvadž ten se také chystá vyslat lidi k Discovery. Nakonec spojí své síly a je vyslána americko-ruská posádka s lodí Leonov, kterou tvoří: Heywood Floyd, (jež má už nyní 52 let), Kateřina Ruděnková, Dr. Čandra (Ind, programátor a učitel HALa), Curnow Walter, Max Brajlovský a Žeňa. Posádka měla hned několik úkolů: odhalit záhadu zmizení Davida Bowmna, podivné chování HALa a zprovoznit znovu loď. Několik dní před cílem se však dozvěděli, že Čína tajně vyslala kosmickou loď Tsien k Jupiteru - a má před nimi velký náskok. Tsien přistál na Europě načerpat palivo, vodu. Číňané však nepočítali, že na Europě je život. Záhadné stvoření zničilo Tsien, přežil jen jeden astronaut - Chang. Ten přes vysílačku ve skafandru zaslal zprávu blízkému Leonovu o tom, co se stalo, a Leonov odeslal jeho zprávu k Zemi. Jakmile dorazili k Discovery, opravili ji, takže byla schopna letu. Chandra vymazal část HALovy paměti, aby se neopakovala chyba v označení úkolu „Přísně tajné“, jež zavinila všechny problémy. HAL byl znovu zprovozněn, nicméně k němu všichni, kromě Dr. Chandry, chovali nedůvěru. Heywoodovi, který měl zrovna hlídku, se zjevil „duch“ Davida Bowmana, jenž ho varoval, aby do určité doby zmizel z dosahu Jupiteru. Kapitánka však nemohla vydat příkaz k odletu, neboť to, že Floyd viděl přízrak, jež ho varoval, není dostatečný důvod; neměla by, jak to vysvětlit na Zemi. O pár dní později tisíce monolitů „vysávalo“ Jupiter. S pomocí HALa a Discovery stihli jakž takž odletět v termínu, nicméně museli obětovat HALa i Discovery. Jupiter se pak náhle proměnil ve hvězdu - „nové Slunce“ - jež pojmenovali Lucifer. Před svým zničením odvysílal HAL zprávu od mimozemšťanů: „Všechny tři měsíce patří vám, kromě Europy. Tam se přistát nepokoušejte.“ Šablona:Endspoiler

Související články