Edinburský hrad: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 738 bajtů ,  před 11 lety
m
pracuje se + iw
m (pracuje se + iw)
{{Pracuje se}}
'''Edinburský hrad''' je majestátní pevnost postavená na vrcholku vulkanické hory nazvané The castle rock (Hradní skála), je dominantou a symbolem hlavniho města Skotska Edinburku.
Lidské osídlení této oblasti lze datovat do devátého století př. n. l. Jeho character je však nejasný. Kdy byl na Castle rock vystavěn první hrad nelze přesně stanovit. V eposu nazvaném Y Gododdin, ve kterém jsou popsány boje v sedmém století je zmínka o Din Eidyn, o Eidynově pevnosti, vychází se tedy z toho, že zde stál hrad již v 7. století. Nejstarší zachovalá stavba je kaple sv. Margarety z 12. století z doby vlády Davida I.
 
'''Hradní skála''' (the Castle rock) a Královská míle (Royal Mile) jsou zřejmě nejlepší příklady geologického útvaru známého jako “crag and tail –skála a ocas” na světě. Tento útvar byl vytvořen před 340 miliony lety, kdy horké magma, které vzniklo tavením z hornin spodní zemské kůry, vytvořilo obrovskou kónicky tvarovanou sopku. Tato sopka postupně vyhasla. O několik milonů let později vnitrozemský ledovec vymlel měkké sedimentární horniny které v této době sopku pokrývaly. Během poslední doby ledové před 10 000 až 20 000 lety byla sopka odhalena až na svou čedičovou základnu. Ledové kry které se pohybovaly ze západu na východ vyhloubily poté oblasti, které jsou dnes známé jako Princess street Gardens a Grassmarket. Tvrdý čedič však ochránil měkké sedimenty na východě a když se ledové prameny opět spojily nedaleko oblasti Holyroodského paláce byl vytvořen “crag and tail”.
 
[[af:Edinburg-kasteel]]
[[ca:Castell d'Edimburg]]
[[cy:Castell Caeredin]]
[[de:Edinburgh Castle]]
[[en:Edinburgh Castle]]
[[es:Castillo de Edimburgo]]
[[eu:Edinburgheko gaztelua]]
[[fr:Château d'Édimbourg]]
[[gl:Castelo de Edimburgo]]
[[it:Castello di Edimburgo]]
[[sw:Boma la Edinburgh]]
[[hu:Edinburgh-i vár]]
[[nl:Edinburgh Castle]]
[[ja:エディンバラ城]]
[[no:Edinburgh Castle]]
[[pl:Zamek w Edynburgu]]
[[pt:Castelo de Edimburgo]]
[[ro:Castelul Edinburgh]]
[[ru:Эдинбургский замок]]
[[simple:Edinburgh Castle]]
[[sr:Дворац Единбург]]
[[sv:Edinburgh Castle]]
[[tr:Edinburgh Sarayı]]
[[uk:Единбурзький замок]]
[[vi:Lâu đài Edinburgh]]
[[zh:爱丁堡城堡]]

Navigační menu