Niklaus Wirth: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
fotka zamlada
Louperibot (diskuse | příspěvky)
Řádek 52: Řádek 52:
[[sk:Niklaus Wirth]]
[[sk:Niklaus Wirth]]
[[sr:Никлаус Вирт]]
[[sr:Никлаус Вирт]]
[[uk:Вірт Ніклаус]]
[[zh:尼古拉斯·沃斯]]
[[zh:尼古拉斯·沃斯]]

Verze z 27. 2. 2008, 17:22

Niklaus Wirth

Niklaus E. Wirth (* 15. února 1934 Winterthur, Švýcarsko) je švýcarský informatik. V roce 1959 vystudoval elektrotechniku na Eidgenössische Technische Hochschule v Curychu, v roce 1960 obdržel magisterský titul na Lavalské univerzitě v Kanadě, v roce 1963 pak získal titul Ph.D. na kalifornské univerzitě v Berkeley.

V letech 19631967 působil jako asistent informatiky na Stanfordově univerzitě a také na univerzitě v Curychu. V roce 1968 se stal profesorem informatiky na Curyšském ETH, s dvouletou přestávkou u Xerox PARC (Xerox Palo Alto Research Center) v Kalifornii.

Byl vedoucím návrhářem programovacích jazyků Algol W, Pascal, Modula, Modula-2 a Oberon. Byl také významným členem vývojového týmu pracujícího na návrhu a implementaci operačních systémů Lilith a Oberon a designu digitálního hardware a simulačního systému Lola. Za vývoj těchto jazyků obdržel Turingovu cenu.

Niklaus Wirth v roce 1969

Jeho článek Program Development by Stepwise Refinement (Vývoj programů postupným zdokonalováním) je považován za klasický text softwarového inženýrství. Jeho kniha Algorithms + Data Structures = Programs (Algoritmy + datové struktury = programy) si získala všeobecné uznání a dodnes se používá jako referenční příručka k základním algoritmům. Niklaus Wirth odešel do důchodu v roce 1999.

Knihy

Externí odkazy