Třebsín: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 91 bajtů ,  před 12 lety
bez shrnutí editace
m (Typografická úprava)
Zvonička v Třebsíně pochází z druhé poloviny [[18. století]]. Je šestiúhelníkového půdorysu, stěny jsou zděné , střecha je stanová, uprostřed půdorysu je umístěna cibulová věžička s lucernou. Střecha kaple i báň věžičky jsou kryty šindelem. Lucerna není bedněna, nosná konstrukce se pohledově uplatňuje. Krytina i všechny dřevěné prvky střechy jsou mořeny do tmavě hnědého odstínu, oplachování nebylo prováděno.
 
V roce [[1927]] a [[1928]] jsou zakládány první trampské osady ([http://www.trebsin.cz/ticho Club Údolí Ticha], [http://www.trebsin.cz/sporu Údolí Sporů] a [http://www.trebsin.cz/slavie Slavia]) v údolí k řece Sázavě přezdívané Zlatá řeka. Později vznikají osady [http://www.trebsin.cz/usvit Úsvit] ([[1956]]) a [http://www.trebsin.cz/zahradky/ Zahrádky] ([[1976]]).
 
Slibně se rozvíjející historie Třebsína byla násilně přerušena za II. světové války, kdy došlo k nucenému vystěhování obyvatelstva a v celé oblasti Neveklovska, později i Sedlčanska, bylo zřízeno SS cvičiště. V roce [[1943]] byla v lese mezi Hradištkem a Závistí zřízena jedna z poboček [http://www.gedenkstaette-flossenbuerg.de/ koncentračního tábora Flossenburg] v Bavorsku. Po květnu [[1945]] se již někteří obyvatele znovu nevrátili.
46

editací

Navigační menu