Solární ostrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Ostrovní fotovoltaická elektrárna

Ostrovní domácí elektrárna je variantou řešení v situacích, kdy není možné pro odběr elektrické energie využít distribuční síť, nebo by vybudovaná elektrická přípojka byla neúměrně nákladná (chaty, chalupy, pastviny zvířat..). Tento systém tedy není napojen na veřejný rozvod elektrické energie. Jedinou nevýhodou se jeví kapacita baterií v době, kdy energie potřebujeme nejvíce, tedy v zimě. Pro sezonní využití energie na chalupách kde není elektřina, je tento systém úspěšně využíván.

Známe 2 základní provedení jak může být řešen ostrovní solární systém

Ostrovní solární systémy s přímým napájením

Jedná se pouze o propojení solárních panelů a spotřebičů přes regulátor napětí. Tento systém je nejméně efektivní a v podstatě má smysl jen pro zde uvedené využití.

Ostrovní solární systém s akumulací elektrické energie

Díky řešení, kdy je využit solární akumulátor, jehož optimální nabíjení a vybíjení zajišťuje solární regulátor dobíjení, umožňuje takový systém využití elektřiny i v době bez slunečního záření. Ostrovní systémy a solární elektrárny všeobecně, lze využívat jak pro spotřebiče napájené stejnosměrným napětím 12V, tak i k běžným síťovým spotřebičům 230V napájeným přes napěťový střídač.

Plánování výkonu malé domácí elektrárny

Pro správné dimenzování výkonu pro ostrovní elektrárnu je třeba znát počet, typ a výkon spotřebičů, a zároveň režim jejich používání v rámci dne, týdne, měsíce a roku.

Solární akumulátor

Ostrovní solární systémy využívají speciální akumulátorové baterie, které mají dlouhou dobu nabíjení i vybíjení. Tyto akumulátory musí mít zvýšenou odolnost proti hlubokému vybití, nízký minimální nabíjecí proud, nízké samovybíjení, odolnost proti nestálosti nabíjecích podmínek, minimální nároky na údržbu a vysoký počet pracovních cyklů (prodlužuje životnost baterie). Životnost akumulátoru s takovýmito vlastnostmi by měla být 10-12 let.

Solární regulátor

Regulátor je zapojen mezi fotovoltaickými panely a akumulátory. Měří stupeň nabití akumulátorů a chrání je tak proti přebíjení, nebo hlubokému vybití.

Měnič napětí

Pro ostrovní fotovoltaické systémy se používají speciální měniče napětí, jelikož jsou připojeny na akumulátor a střídavý proud (230V) vyrábí z relativně stálého napětí 12/24V.