Socha svatého Jana Nepomuckého (Jelení)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Socha svatého Jana Nepomuckého
Socha na původním místě před přesunem v roce 2018
Socha na původním místě před přesunem v roce 2018
Základní údaje
Kód památky 38650/8-3154 (PkMISSezObr)
Umístění
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Socha svatého Jana Nepomuckého se nachází na katastrálním území Jelení u Bruntálu obce Milotice nad Opavou v okrese Bruntál. Barokní socha je dokladem sochařství z poslední čtvrtiny 18. století. Dne 13. září 1991 byla Ministerstvem kultury České republiky prohlášena kulturní památkou Česka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pískovcová barokní socha svatého Jana Nepomuckého je datována rokem 1780. Její původní poloha byla v blízkosti silnice I/11 a dnes už zaniklého statku. Působením negativních vlivů docházelo k degradaci sochy i základů. Z důvodů nutné opravy a požadavku na rozšíření silnice byla socha po restaurování přemístěna do středu části obce Jelení.[2] Na novém místě byla posvěcena a také nasvícena.[3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Na novém místě byl vybudován nový stabilní betonový základ a na něj usazen původní podstavec z lomového kamene a cihel, který je částí původní zdi zaniklého statku. Po stranách jsou boční křídla, která přecházejí v kamenné zídky. Křídla a zídky nesou břidlicové krycí desky. Na podstavci je umístěn zužující se sokl s reliéfy, na zadní části jsou iniciály: A V a datum 1780. V horní části je na nízké podnoži socha světce v kontrapostu pravé nohy a tradičním šatu, nařaseném do hustých bohatých záhybů. Pravou rukou drží biret nad pravým bokem, v levé ruce kříž, k němuž mírně naklání hlavu se svatozáří. Světec je orientován čelní stranou ke komunikaci a potoku. V blízkosti byly vysazeny dvě lípy malolisté.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2020-02-13]. Identifikátor záznamu 150647 : Socha sv. Jana Nepomuckého. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. VESELÁ, Karin. Rozhodnutí, souhlas o přemístění. iispp.npu.cz [online]. Krajský úřad Moravskoslezského kraje, 26.01.2018 [cit. 2020-02-13]. Detail dokumentu - G0547715. Dostupné online. 
  3. Milotický zpravodaj. www.miloticenadopavou.cz [online]. Milotice, 2018 [cit. 2020-02-13]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]