Smetadlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Smetadlo parní lokomotivy Baldwin z roku 1911 v Texaském muzeu dopravy v San Antoniu
Replika lokomotivy Jupiter Centrální pacifické dráhy, účastnice slavnosti dokončení První transkontinentální železnice a zatlučení zlatého hřebu u Promontory Summit v Utahu v roce 1869
Čelo lokomotivy 163.242 Českých drah se zřetelně viditelnými smetadly

Smetadlo je zařízení umístěné na čele lokomotivy těsně nad kolejemi určené k odstraňování překážek, jež se nacházejí na kolejích a které by mohly způsobit vykolejení lokomotivy.

V poněkud upravené podobě ho používají i tramvaje. U moderních tramvají je smetadlo ovládáno senzorem, který hlídá trať před vozem. Zachytí-li překážku na kolejnici, spustí smetadlo, které sune předmět před koly, čímž zabrání jeho přejetí a případnému vykolejení vozidla.

V oblastech s častým a hustým sněžením slouží upravené smetadlo jako sněžný pluh.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Smetadlo vynalezl anglický matematik, vynálezce a strojní inženýr Charles Babbage v 19. století, v době, kdy pracoval pro Liverpoolskou a Manchesterskou železnici.[1] Nicméně svoje smetadlo nesestrojil, a není tedy jisté, zda pozdější stavitelé lokomotiv o jeho vynálezu věděli.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pilot (locomotive) na anglické Wikipedii.

  1. HYMAN, Anthony. Charles Babbage, Pioneer of the Computer. [s.l.]: Oxford University Press, 1982. ISBN 0-19-858170-X. S. 142–143. (anglicky)