Sluneční kámen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sluneční kámen
detail centrální části

Sluneční kámen (španělsky La Piedra del Sol) je čedičový monolit kruhového tvaru, běžně známý též jako Aztécký kalendář kvůli reliéfům na jeho povrchu. I přes rozšířený název, odkazující na kalendář, kámen nesloužil pro počítání času.[1] V současnosti je vystaven v Národním antropologickém muzeu v Ciudad de México. Průměr kruhu je 358 cm, tloušťka 98 cm a váha přibližně 24 tun.[2] Objeven byl 17. prosince 1790 v blízkosti metropolitní katedrály pod dlažbou náměstí Plaza de la Constitución, které bylo vybudováno na ruinách Tenochtitlánu. Tato kamenická skulptura vznikla v post-klasickém období kultury Aztéků (mezi lety 1250 a 1521). Neexistují přesné údaje o roku vzniku, autorovi či účelu tohoto kamene.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Motivy na povrchu kamene zachycují základní prvky aztécké mytologie a kosmologie.

  • V centrální části je pravděpodobně zachycen bůh Tonatiuh nebo Tlaltecuhtli . Okolo jeho obličeje jsou rozmístěny symboly čtyř jdoucích světů či epoch – „sluncí“ –, která předcházela období pátého slunce. Jedná se o 4-Jaguár, 4-Déšť, 4-Voda a 4-Vítr.
  • Následuje kruh sestávající ze symbolů 20 týdnů (každý týden měl 13 dnů) posvátného kalendáře Tonalpohualli: květina, déšť, nůž, zemětřesení, sup, orel, jaguár, rákos, tráva, opice, pes, voda, králík, jelen, smrt, had, ještěrka, dům, vítr, aligátor. Posvátný cyklus tedy trval 260 dní.[3][p 1]
  • V navazujících dalších soustředných kruzích jsou zachyceny reliéfy spojené pravděpodobně s kosmologií. Po obvodu Slunečního kamene jsou umístěna těla dvou ohnivých hadů, jejichž hlavy se nacházejí v dolní části kruh.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Jiným druhem počítání byl sluneční kalendář. Jeden 365denní cyklus sestával z osmnácti dvacetidenních měsíců a 5 dnů. Vyšší časovou jednotkou bylo období 52 slunečních roků, během kterého uběhlo 73 obřadních roků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOSTICOVÁ, Zuzana Marie. Aztécký versus mayský kalendář. Jak se liší a proč se pletou? [online]. national-geographic, 08. 08. 2012 [cit. 2018-01-17]. Dostupné online. 
  2. Hallazgos en el Calendario Azteca [online]. Národní atropologické museum [cit. 0208-01-17]. Dostupné online. (španělsky) 
  3. VAŇKOVÁ, Ludmila. . Plzeň, 2013. bakalářská práce. Západočeská univerzita v Plzni. Vedoucí práce PhDr. Roman Kodet, Ph.D. Dostupné online.
  4. Piedra del Sol [online]. Národní antropologické museum [cit. 0208-01-17]. Dostupné online. (španělsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]