Přeskočit na obsah

Sluneční kámen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sluneční kámen
detail centrální části

Sluneční kámen (španělsky La Piedra del Sol) je čedičový monolit kruhového tvaru, běžně známý též jako Aztécký kalendář kvůli reliéfům na jeho povrchu. I přes rozšířený název, odkazující na kalendář, kámen nesloužil pro počítání času.[1] V současnosti je vystaven v Národním antropologickém muzeu v Ciudad de México. Průměr kruhu je 358 cm, tloušťka 98 cm a váha přibližně 24 tun.[2] Objeven byl 17. prosince 1790 v blízkosti metropolitní katedrály pod dlažbou náměstí Plaza de la Constitución, které bylo vybudováno na ruinách Tenochtitlánu. Tato kamenická skulptura vznikla v post-klasickém období kultury Aztéků (mezi lety 1250 a 1521). Neexistují přesné údaje o roku vzniku, autorovi či účelu tohoto kamene.

Motivy na povrchu kamene zachycují základní prvky aztécké mytologie a kosmologie.

  • V centrální části je pravděpodobně zachycen bůh Tonatiuh nebo Tlaltecuhtli . Okolo jeho obličeje jsou rozmístěny symboly čtyř jdoucích světů či epoch – „sluncí“ –, která předcházela období pátého slunce. Jedná se o 4-Jaguár, 4-Déšť, 4-Voda a 4-Vítr.
  • Následuje kruh sestávající ze symbolů 20 týdnů (každý týden měl 13 dnů) posvátného kalendáře Tonalpohualli: květina, déšť, nůž, zemětřesení, sup, orel, jaguár, rákos, tráva, opice, pes, voda, králík, jelen, smrt, had, ještěrka, dům, vítr, aligátor. Posvátný cyklus tedy trval 260 dní.[3][p 1]
  • V navazujících dalších soustředných kruzích jsou zachyceny reliéfy spojené pravděpodobně s kosmologií. Po obvodu Slunečního kamene jsou umístěna těla dvou ohnivých hadů, jejichž hlavy se nacházejí v dolní části kruh.[4]
  1. Jiným druhem počítání byl sluneční kalendář. Jeden 365denní cyklus sestával z osmnácti dvacetidenních měsíců a 5 dnů. Vyšší časovou jednotkou bylo období 52 slunečních roků, během kterého uběhlo 73 obřadních roků.
  1. KOSTICOVÁ, Zuzana Marie. Aztécký versus mayský kalendář. Jak se liší a proč se pletou? [online]. national-geographic, 08. 08. 2012 [cit. 2018-01-17]. Dostupné online. 
  2. Hallazgos en el Calendario Azteca [online]. Národní atropologické museum [cit. 0208-01-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-01-18. (španělsky) 
  3. VAŇKOVÁ, Ludmila. . Plzeň, 2013. bakalářská práce. Západočeská univerzita v Plzni. Vedoucí práce PhDr. Roman Kodet, Ph.D. Dostupné online.
  4. Piedra del Sol [online]. Národní antropologické museum [cit. 0208-01-17]. Dostupné online. (španělsky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]