Slavnost bezvýznamnosti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Slavnost bezvýznamnosti
AutorMilan Kundera
Původní názevLa Fête de l'insignifiance
ZeměFrancie
Jazykfrancouzština, čeština
Žánrpróza
VydavatelAtlantis
Datum vydání2014
Typ médiavázané vydání
Počet stran120
ISBN978-80-7108-375-7
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slavnost bezvýznamnosti (ve francouzštině La Fête de l'insignifiance) je dílo českého spisovatele Milana Kundery žijícího dlouhodobě ve Francii. Kniha byla vydána ve Francii roku 2014, český překlad byl ale vydán až roku 2020.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Slavnost bezvýznamnosti popisuje život několika pařížských přátel, již se pravidelně scházejí na večírcích či v různých zahradách. Jejich schůzky se snově prolínají se zasedáním Stalinova politbyra.

Kniha je též plná humoru a dobré nálady.

Původním jazykem je francouzština, do češtiny ji přeložila Anna Kareninová. Jedná se o první prózu, kterou autor nechal přeložit do své rodné řeči.[1]

Časopis A2 zařadil tuto knihu v roce 2020 do českého literárního kánonu po roce 1989, tedy do výběru nejdůležitějších českých knih v období třiceti let od sametové revoluce.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DATABAZEKNIH.CZ. Slavnost bezvýznamnosti - Milan Kundera | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-05-22]. Dostupné online. 
  2. Český literární kánon po roce 1989 - podzimní literární příloha A2. www.advojka.cz [online]. [cit. 2022-06-03]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]