Sklárna Annín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sklárna Annín
Sklárna Annín
Sklárna Annín
Základní údaje
Adresa sídla Annín, č.p. 47, 342 01 Dlouhá Ves
Charakteristika firmy
Majitel Petr Švrčula (od 2012)
Identifikátory
Oficiální web http://www.annin-glass.cz/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sklárna Annín (německy Annathal) stojí ve vsi Annín u Sušice v okrese Klatovy, patří mezi nejstarší sklárny v Čechách.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemné zprávy o šumavském sklářství pocházejí z 1. poloviny 14. století a uvádějí, že na území Čech přišli skláři z Bavorska. Na Šumavě ve 2. polovině 19. století existovaly pouze tři podniky, které vyráběly duté sklo (Annín, Lenora a Volary).

Původní sklárna nazývaná Wunderbach patřící pod panství Vatětice vznikla poblíž stejnojmenné osady mezi lety 1736–1743. Sklárna vyráběla čiré lékárnické sklo, páteříky i rubínově zbarvené lahve. Poté, co se vatětické panství dostalo do problémů, sklárna zanikla. V roce 1755 je uváděna jako vyhaslá. Skelmistrem byl pravděpodobně Johann Carl Eisner.

V roce 1795 kupuje vatětické panství kašperskohorský purkmistr Augustin Müller, který v roce 1796 získal povolení vybudovat skelnou huť s brusírnou, řezačskou a malířskou dílnou. V té době se sklárna nazývala Augustinhütte. Od roku 1803 přechází statek a sklárna do rukou Jakuba Wimmera a nazývá se Wimmerhalter, Vatětická sklárna nebo Wasserhütte. Továrník Jakub Wimmer ji pronajímá různým sklářům. Jednalo se například o Pavla Meyera, Johanna Lötze či bratry Blochovy. Po roce 1832, kdy panství kupuje Emanuel Müller, syn Augustina Müllera, se začíná části u Otavy říkat Annathal a stejný název nese i zdejší sklárna.Tak vznikla roku 1866 moderní továrna na výrobu dutého skla v Anníně.

Dalším význačným vlastníkem až do konce druhé světové války byl Josef Eduard Schmid. Luxusní duté sklo benátského typu přineslo rozkvět sklárny v podobě první elektrické pece v Evropě. V roce 1935 zde byla uvedena do provozu druhá elektrická tavící pec v tehdejším Československu. Sklárnu tehdy řídil Ing. Karel Schell. V roce 1945 byla sklárna, tehdy národní podnik Šumavské sklárny znárodněna a o tři roky později byl její provoz opět ukončen. Zůstala jen brusírna, která byla od roku 1965 součástí n.p. Český křišťál a potom koncernového podniku Sklárny Bohemia. V roce 1993 byla brusírna privatizována firmou Antonín Rückl a synové. V roce 2003 byl zdejší provoz omezen a brusírna pronajímána. V roce 2012 továrnu Annín zakoupil pan Petr Švrčula, který v roce 2015 oživil i provoz hutní výroby skla a spolu se třemi zaměstnanci pokračuje v produkci šumavského sklářství, zakládá muzeum produkce sklárny Annín a spoluorganizuje sklářská sympozia. Brusírna se poté přesouvá do nedalekého Rajského dvora, kde funguje nepřetržitě.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]