Přeskočit na obsah

Sinusová zástava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Sinusová zástava je porucha srdečního rytmu, při které dochází k přechodnému výpadku tvorby vzruchů v místě jejich normálního vzniku, tedy v sinoatriálním uzlu. Tento výpadek trvá obvykle řádově sekundy, poté se aktivita v sinoatriálním uzlu obnoví, při delším trvání se projeví aktivita náhradních center, které sinoatriální uzel zastoupí a jsou zdrojem náhradního rytmu - uniklé stahy či déletrvající rytmy obvykle z oblasti atrioventrikulárního uzlu jako náhradní junkční rytmus, případně z komor (náhradní komorový rytmus).

Příčiny

[editovat | editovat zdroj]

Jejich zvláště opakovaný výskyt je spojen s degenerativním postižením převodního systému srdečního, většinou v rámci sick sinus syndrom. Kratší sinusové zástavy mohou být navozeny léky (např. srdečními glykosidy či betablokátory) nebo se vyskytnout u mladých trénovaných lidí (u vagotonie). [1]

Sinusová zástava se projeví obvykle krátkodobou poruchou vědomí - synkopou, nebo krátkodobou slabostí a závratí, která odezní po obnovení normální aktivity srdce. Porucha se pozná podle elektrokardiografického záznamu (EKG), i když se většinou zachytí až na dlouhodobém záznamu (v nejběžnější formě při 24hodinovém monitorování pomocí EKG Holteru). Na EKG se projeví rovnou čárou (izoelektrická linie) bez přítomných vln P a QRS (jež odpovídají normální aktivitě předsíní a komor), před tímto úsekem bývá sinusový rytmus, po něm také sinusový rytmus nebo rytmus náhradní. Na rozdíl od sinoatriální blokády nelze vystopovat nějakou pravidelnost (v délce trvání výpadku, opakování apod.)

Je nutné upravit medikaci - vysadit léky, které srdce zpomalují. Pokud porucha přetrvává a nemocný výpadky vnímá (obvykle v rámci sick sinus syndromu), je nutná kardiostimulace.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.