Sicut dudum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Papež Evžen IV.

Sicut dudum je název encykliky vydané papežem Evženem IV. ve Florencii 13. ledna, 1435 ohledně zotročování černých domorodců na Kanárských ostrovech španělskými obchodníky s otroky. Španělé nicméně ignorovali papeže a tvrdili, že domorodí černoši nejsou lidé ale pouze druh zvěře. Papež Evžen IV. jednoznačně v encyklice hlásal, že černí domorodci jsou lidé, bytosti s rozumem a duší a odsoudil jakoukoli myšlenku, která obhajuje otroctví, a označil ji za blud. Neuposlechnutí jeho příkazu osvobodit všechny otroky znamenalo exkomunikaci. Jde o první dokument v dějinách lidstva, který otroctví odsoudil.

Úvod[editovat | editovat zdroj]

V úvodu encykliky papež odkazuje na biskupa Ferdinanda z Rubiconu, který zastupoval obyvatele Kanárských ostrovů a jenž poslal papeži posly s tím, že kvůli slabé vládě dokonce i někteří křesťané zajímají domorodce, a to muže i ženy, využívajíce přitom jejich jednoduchosti a neschopnosti obrany.

Zotročování[editovat | editovat zdroj]

Někteří z těchto zajatců bez ohledu na to jejich vyznání jsou pak prodáni do otroctví, je s nimi pak obchodováno (cit.: ďábelské smlouvy). Takový způsob jednání s člověkem je podle biskupa chybný a odůvodňování takového jednání je věroučným bludem.

Zrušení otroctví[editovat | editovat zdroj]

Papež nařizuje každému, aby do 15 dnů od vydání této encykliky, byli všichni otroci osvobozeni. Tito lidé jsou zcela a navždy svobodní. Kdo by toto neučinil, bude automaticky exkomunikován bez dalšího. Exkomunikován bude i ten, kdo by nadále člověka zajímal pro otroctví, zotročoval nebo s ním obchodoval.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]