Sharenting

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Sharenting je nadužívání sociálních médií rodiči a sdílení obsahu týkajícího se jejich dětí, jako jsou například fotky, videa nebo popisy aktivit malých dětí.[1] Termín Sharenting souvisí s konceptem „příliš mnoho informací“.[2] Aktuálně probíhá debata o odpovědnosti rodičů za děti a jejich právech na soukromí.[3] Dětští psychologové začínají mluvit o tom, že přílišné sdílení důvěrných informací o dětech může významně ovlivnit jejich dětí a celkově rodinný život.[4] Pojem zatím[kdy?] nemá přesný český ekvivalent.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Údajně Wall Street Journal vytvořil termín “oversharenting”, což je kombinace slov “přehnané sdílení” a “rodičovství”, v angličtině "over-sharing" and "parenting" [5] . V praxi se jedná o propojení reálného a on-line života dětí. Jejich sociální stopu na internetu netvoří děti sami, ale jejich rodiče prostřednictvím fotek a videí, které mohou být v mnoha případech velmi důvěrné. Od té doby řada článků na toto téma roste.[6]

Sharentingem se dlouhodobě zabývá také projekt E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci, který upozorňuje na řadu rizik, která jsou se sharentingem spojena. Formuluje také četná doporučení pro rodiče, kteří se rozhodují, které informace o dětech na internet nahrát a které ne[7].

Fenoménem sharenting se zabýval také výzkum Univerzity Palackého v Olomouci a společnosti O2 Czech Republic Rodič a rodičovství v digitální éře[8], do kterého se zapojilo více než 1000 českých rodičů. Výzkum poskytl řadu zjištění, která potvrzují výskyt sharentingu také v České republice.

Čeští rodiče ke sdílení nejčastěji využívají prostředí sociálních sítí, kam umisťuje fotografie svých dětí 74 % respondentů a sdílí je s ostatními v režimu „přátele“ (tj. fotografie nejsou zcela veřejné, jsou k dispozici pouze okruhu osob, které má rodič přiřazen do profilu jako přátele). 5 % rodičů také potvrdilo, že fotografie na sociálních sítích sdílí zcela veřejně, tj. fotografie dětí mají k dispozici všichni uživatelé sociální sítě.

Pětina rodičů (20,68 %) má pak fotografie svých dětí uloženy v e-mailu, zhruba stejné množství (19,12 %) umisťuje fotografie na cloudové úložiště – Dropbox, Google Drive, OneDrive, iCloud apod. Pouze 14 % rodičů uvedlo, že fotografie svých dětí na internet nenahrálo.

Kromě sdílení však rodiče fotografie svých dětí cíleně odesílají jiným osobám – např. pomocí e-mailu či instant messengeru. 61,76 % rodičů uvedlo, že fotografii svého dítěte odeslalo jiné osobě pomocí emailu, 59,84 % prostřednictvím instant messengeru (Skype, WhatsApp, FB Messenger), 38,43 % pomocí MMS a 33,58 % pomocí sociální sítě (např. sdílením s konkrétní osobou, soukromou zprávou apod.).

Důležité také je, komu vlastně rodiče fotografie svých dětí zpřístupňují. Z hlediska četnosti se na první místě umístili blízcí příbuzní dítěte (prarodiče, sourozenci) – těm zpřístupnilo fotografie dětí téměř 80 % rodičů. Na dalších místech se umístil otec dítěte (tj. např. matka sdílí fotografii s otcem dítěte) a hned na třetí pozici najdeme přátele na sociální síti, se kterými sdílí fotografie dětí 41,90 % rodičů. Rodiče také sdílí fotografie svých dětí s kolegy z práce (11,99 %).


Rizika[editovat | editovat zdroj]

V extrémních případech může vést sdílení informací o malých dětech k zneužití označovanému jako „digitální únos“. V takovém případě je identita dětí použitá na pedofilních webech [9] nebo při podvodných adopcích [10]. Rizika sdílení fotek dětí musí zvážit zejména jejich rodiče [11].

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sharenting na anglické Wikipedii.

  1. www.theguardian.com. Dostupné online. 
  2. lancasteronline.com. Dostupné online. 
  3. Dostupné online. 
  4. Dostupné online. 
  5. news.asiaone.com. Dostupné online. 
  6. newsfeed.time.com. Dostupné online. 
  7. KOPECKÝ, Kamil. Jste rodiče? A jste aktivní v prostředí internetu? Možná i vy provozujete sharenting. Projekt E-Bezpečí. Roč. 4, čís. 1, s. 12-19. Dostupné online. 
  8. KOPECKÝ, Kamil; SZOTKOWSKI, René. Rodič a rodičovství v digitální éře. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2018. 
  9. Dostupné online. 
  10. HSU, Hua. Instagram, Facebook, and the Perils of “Sharenting”. www.newyorker.com. 2019-09-11. Dostupné online [cit. 2019-10-21]. ISSN 0028-792X. (anglicky) 
  11. Sharenting: should you share pictures of your children online?. ParentInfo [online]. 2018-05-09 [cit. 2019-10-21]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]