Seznam kulturních památek v Kutné Hoře-Vnitřním Městě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dostupné mapy ke článku
Upozornění Jste-li ochotni uvolnit své obrázky památek pod svobodnou licencí, neváhejte je nahrát do úložiště Wikimedia Commons (kliknutím na ikonku fotoaparátu v příslušném řádku tabulky). Obrázky uložené ve Wikimedia Commons můžete pomocí odkazu přidat do tohoto seznamu nebo do článku o příslušné památce, obci atd.
WikiProjekt Wiki Loves Monuments
WikiProjekt Fotografování

Tento seznam nemovitých kulturních památek v části Kutná Hora-Vnitřní Město ve městě Kutná Hora v okrese Kutná Hora vychází z Ústředního seznamu kulturních památek ČR, který na základě zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, vede Národní památkový ústav jako ústřední organizace státní památkové péče. Údaje jsou průběžně upřesňovány, přesto mohou obsahovat i řadu věcných a formálních chyb a nepřesností či být neaktuální.

Pokud byly některé části dotčeného území vyčleněny do samostatných seznamů, měly by být odkazy na tyto dílčí seznamy uvedeny v úvodu tohoto seznamu nebo v úvodu příslušné sekce seznamu.}

Neroztříděné dle ZSJ[editovat | editovat zdroj]

Památka Fotografie Rejstříkové číslo v ÚSKP Sídelní útvar Poloha Popis a poznámky
Městské opevnění (Q37450507)


Městské opevnění (Kutná Hora).JPG
 
Kategorie City walls of Kutná Hora na Wikimedia Commons
Hledat fotografie a kategorie ve Wikimedia Commons podle rejstříkového čísla památky
Nahrát snímek k tomuto tématu do úložiště Wikimedia Commons
 
36927/2-1043
Pam. katalog
MIS
Kutná Hora Hlouška, Vnitřní Město, Žižkov
49°56′59,94″ s. š., 15°15′42,17″ v. d.
Městské opevnění. Parcely č. 2, 3, 4, 911, 913/2, 915/2, 921, 923, 928, 945, 974, 1236/2, 1240, 1243/1–3, 2782, 2784, 2785, 4641, 4642, vše k. ú. Kutná Hora. Středověký fortifikační systém složitého vývoje. Komplikovaný, dosud ne zcela uspokojivě poznaný systém. K městu později připojeno Dolní město (Náměť), o které se hradební okruh zvětšil, vzhledem k existenci tzv. Horního a Dolního města se opevnění dělí do dvou základních částí. Dochovány zejména relikty vnější hradby, s baštami, týlním náspem a příkopem (zejména na západě a severu).
  • Opevnění Horního města bylo ve své výsledné, pozdně gotické fázi tvořeno hlavní hradbou, vnější hradbou s velkými baštami, příkopem a vnějším valem. Mezi oběma hradbami byl rovněž zemní násep. Dochovaly se části obou hradeb, mezilehlý násep a částečně také příkop.
  • Systém opevnění Dolního města je nejasný, pravděpodobně byl tvořen jen jednou prostou hradbou a patrně také příkopem. Dochovaly se nevelké fragmenty hradby.
  • Všechny čtyři brány - Kolínská na severozápadě, Kouřimská na západě, Čáslavská na jihovýchodě a Klášterská na severovýchodě, zanikly.

Dochovaný památkový soubor se člení na 4 části:

  • hlavní hradba
  • vnější hradba s náspem a baštami
  • příkop
  • hradba Dolního města

Památkově chráněno od 31. prosince 1966. Uvedené datum 31. prosince je zřejmě fiktivní a znamená, že památka byla zapsána k nezjištěnému datu v průběhu uvedeného roku

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]