Serpent (šifra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Schéma algoritmu šifry Serpent

Serpent je symetrická bloková šifra, navržená Rossem J. Andersonem, Eliem Bihamem a Larsem Knudsenem. Skončila na druhém místě v soutěži o standard AES.

Stejně jako ostatní kandidáti o AES, Serpent má velikost bloku 128 bitů a podporuje velikost klíče 128, 192 nebo 256 bitů. Design je substitučně-permutační síť s 32 rundami, které působí na blok o čtyřech 32 bitových počítačových slovech. Každá runda použije jeden z osmi 4 bitových S-boxů 32 krát paralelně. Algoritmus byl navržen tak, aby všechny operace mohly být provedeny paralelně pomocí 32 krát 1 bitových úseků, tím se maximalizuje paralelismus.

Serpent má více konzervativní přístup k bezpečnosti než ostatní finalisti AES, kteří se rozhodli pro větší bezpečnostní rozpětí. Designéři považují 16 rund za dostatečné před známými typy útoků, ale je uvedeno 32 rund jako pojištění proti budoucím objevům v kryptoanalýze.

Šifra je ve veřejná, nebyla patentována, nese licenci public domain. Neexistují žádná omezení nebo věcná břemena jakéhokoli druhu, pokud jde o jeho použití. Výsledkem je, že každý má možnost začlenit Serpent do svého softwaru (nebo hardwarových implementací), bez placení licenčních poplatků.

Referen[editovat | editovat zdroj]

Aktuální en článek wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Serpent_(cipher)

níže permalink na starou verzi en článku(neumím vytáhnout permalink z aktuálního článku

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Serpent (cipher) na anglické Wikipedii.