Senusret III.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kus sochy Senusreta III.

Senusret III. (též Senvosret III., vládl asi v letech: 1872 - 1839 př. n. l.) byl významným panovníkem střední říše. Pocházel z 12. dynastie, byl synem Senusreta II.

Sesostris III Sphinxkopf

Vláda

Za jeho vlády panoval v Egyptě klid a mír, dokončil správní reformu, tj. v Egyptě vládl pouze faraon. Rozšířil území své země a dával vědět svou přítomnost i na krajích říše (stavba soch, stél…), zpřísnil předpisy pro přechod egyptských hranic a dbal na to, aby do Egypta nevnikaly různé kmeny, protože by mohly vypuknout nepokoje. Asi 100km jižně od druhého kataraktu dal vybudovat pevnosti Semnu a Kummu, které prohlásil za jižní hranici Egypta. Za své vlády podnikl čtyři výpravy do Núbie, jež skončily dobytím rozsáhlých území a obrovskou kořistí ve zlatě a otrocích[1].

Senusret dokončoval projekt zúrodnění oblasti kolem Fajjůmské oázy, stavbu zavlažovacích kanálů, které byly správci krajů udržovány. Senusret III. také nechal regulovat pěstování zemědělských plodin a informace byly předávány catejovi (vezírovi). Také byly zpřesněny územní hranice krajů.

Se slávou Senusreta III. ostře kontrastují nepatrné zbytky jeho pyramidy. Dal si ji postavit na starém pohřebišti u Dahšúru, poměrně daleko od sídelního města a určil jí rozměry, jež byly obvyklé u pyramid králů Střední říše. Válečné úspěchy, skutečné i domnělé, odnesl čas; zachovaly se však umělecké výtvory z jeho doby. Šperky jeho dcer jsou pouze jedním z dokladů mistrovství tehdejších umělců.

Podle nejnovějších archeologických zkoumáních si nechal Senusret III. postavit zádušní chrám v Abydosu[2].

Literatura

  • W. Grajetzki, The Middle Kingdom of Ancient Egypt: History, Archaeology and Society, Duckworth, London 2006 ISBN 0-7156-3435-6, 51-58
  • Josef Wegner, The Nature and Chronology of the Senwosret III–Amenemhat III Regnal Succession: Some Considerations based on new evidence from the Mortuary Temple of Senwosret III at Abydos, JNES 55, Vol.4, (1996), pp.249-279
  • Christian Jacq, "Vrcholné okamžiky starověkého Egypta", Domino 2005. Z francouzského originálu "L´EGYPTE ACINNE AU JOUR LE JOUR", Perrin, Paříž 2002. ISBN 80-7303-272-4
  • Zamarovský, Vojtěch. Bohové a králové starého Egypta 2003
  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Senusret III. na Wikimedia Commons

Reference

  1. JAKUB SOBEK. Starověký Egypt 14.7 - Senusret III. a jeho pyramidy v Dáhšúru (12.dynastie). [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  2. JAKUB SOBEK. Starověký Egypt 14.8 - Núbijská stéla a zádušní chrám Senusreta III. (12.dynastie). [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.