Seasteading

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Návrh „seasteadu“ od Seasteading Institute pojmenovaný ClubStead

Seasteading je koncept vytváření trvalých obydlí na moři, tzv. seasteadů, v mezinárodních vodách mimo území nárokované existujícími vládami. Na volném moři zatím nikdo nevytvořil stavbu, která by byla uznána jako suverénní stát. Navrhované konstrukce zahrnují upravené výletní lodě nebo ropné plošiny a na zakázku postavené plovoucí ostrovy.[1]

Zastánci tvrdí, že seasteady mohou „poskytnout prostředky pro rychlé inovace v dobrovolné správě (voluntary governance) a zvrátit poškozování životního prostředí v našich oceánech ... a podpořit podnikání.“[2] Někteří kritici se obávají, že seasteady jsou navrženy spíše jako útočiště pro bohaté, aby se vyhnuli daním nebo jiným povinnostem.[3].

Ačkoli seasteading budí dojem svobody od nežádoucích pravidel a předpisů, jsou moře „jedněmi z nejpřísněji regulovaných míst na Zemi“, přestože se zdají být bez hranic a svobodná; zejména průmysl výletních lodí je silně regulován.[4]

Termín seasteading je blend, který pochází z 60. let 20. století.[5] Kombinuje slova „sea“ = moře a „homestead“ = usedlost, resp. „homesteading“ = přidělování půdy novousedlíkům.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Seasteading na anglické Wikipedii.

  1. MANGU-WARD, Katherine. Homesteading on the High Seas: Floating Burning Man, "jurisdictional arbitrage," and other adventures in anarchism. Reason Magazine. April 28, 2008. Dostupné online [cit. 2009-02-28]. 
  2. Seasteading.org: Why Steastead?
  3. WONG, Julia Carrie. Seasteading: tech leaders' plans for floating city trouble French Polynesians. The Guardian. January 2, 2017. Dostupné online. (anglicky) 
  4. ELMHIRST, Sophie. The disastrous voyage of Satoshi, the world’s first cryptocurrency cruise ship. The Guardian. 7 September 2021. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Oxford English Dictionary: seasteading

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]