Optimalizace pro vyhledávače

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

SEO (Search Engine Optimization, optimalizace pro vyhledávače) je metodologie vytváření a upravování webových stránek takovým způsobem, aby jejich forma a obsah byly vhodné pro automatizované zpracování v internetových vyhledávačích. Cílem pak je získat ve výsledku hledání ve vyhledávačích pro danou webovou stránku vyšší pozici, která odpovídá obsahu a tím četnější a zároveň cílené návštěvníky.

Protože většina používaných SEO technik není původní a vychází ze zásad publikování přístupného a bezbariérového webu jsou tyto techniky přínosné nejen pro počítačové stroje ale i pro běžné, odborné nebo handicapované uživatele.

Existuje však kritika SEO, která vytýká účelovost těmto opatřením nebo jejich zneužití, protože roboti nejsou umělou inteligencí a proto relevantnost obsahu hodnotí nepřímo.

Hodnocení stránek vyhledávači

Internetový vyhledávač za pomoci botů (nebo též crawlerů, robotů) stahuje v různých časových periodách obsah webových stránek a dalších dokumentů, které pak analyzuje, indexuje a ukládá do databáze.

Přesné metody a algoritmy této analýzy, podle nichž vyhledávač stránky hodnotí, jsou obvykle tajemstvím každé firmy. Základní mechanismus je dílem veřejně zřejmý, dílem odpozorovaný. Pozice stránky ve výsledcích vyhledávání závisí na tom, do jaké míry podle algoritmu vyhledávacího stroje splňuje očekávání vyhledávajícího uživatele.

Metody SEO

Techniky SEO se snaží algoritmům vyhledávačů vyjít vstříc a zároveň kalkuluje se zvyklostmi a návyky uživatelů. protože většina uživatelů při hledání věnuje pozornost jen několika prvním odkazům.

K tomuto cíli se používá mnoho různých technik, některé považované za správné a etické, jiné považované za nevhodné, neetické, dále také sporné z hlediska účinnosti sporné a klasifikovatelné spíše jako pověry.

Etické metody

Etické metody SEO se zhruba dají shrnout tak, že se snaží o vylepšení stránek samých pro všechny čtenáře, s tím, že se takovým vylepšením zvýší i kvalita stránek z pohledu prohledávacího robota. Mezi takové etické metody patří například:

Kvalitní a unikátní obsah
Stránka by měla mít kvalitní a unikátní obsah, pravidelně (v ideálním případě denně) aktualizovaný. V odborných kruzích se v této souvislosti často používá úsloví Obsah je král.
Používání (X)HTML značek (tagů) podle normových předpisů
Tvůrce stránky by měl používat na správných místech doporučený sémantický (účel použití) a syntaktický (formální zápis) způsob význam značek pro daný jazyk HTML či XHTML (například h1 pro nadpis první úrovně, em pro zdůraznění, strong pro silné zdůraznění), bude takovému textu vyhledávač přikládat větší význam. Jestliže webový tvůrce definuje nadpis pomocí velikosti písma (font size), nezjistí vyhledávací robot důležitost nadpisu.
Používání titulku, nadpisů a popisů (title, h1, alt)
Tvůrce by měl uvádět v titulku konkrétních objektů konkrétní popis, jako jsou celá stránka, oddíly stránky, obrázky, tabulky. Například je-li titulek stránky (namísto obecných výrazů typu Úvodní stránka) či rovnou klíčová slova, získává stránka další významné plus.
Krátká a neměnná URL adresa
Uvedení krátké URL adresy podpoří zájem ostatních uživatelů o odkazování na stránku. Příliš dlouhá a lidem nesrozumitelná URL adresa naopak od odkazování spíše odrazuje. Přítomnost klíčového slova v URL adrese může u některých vyhledávacích strojů zvýšit umístění stránky ve výsledcích hledání těchto slov. Naopak se nedoporučuje používat v URL parametr id. Požadavek na neměnnost adres vyplývá z fungování vyhledávacích strojů i z požadavku na budování zpětných odkazů.
Špatná adresa z hlediska SEO:
http://firma.cz/katalog/nabytek/kresla/sede-kreslo-skladaci - obsahuje položky reprezentující strukturu katalogu zboží (nábytek, křesla), při reorganizaci katalogu se URL může změnit
Špatná adresa z hlediska SEO:
http://firma.cz/katalog?id=432&what=B603AA60CC16206AC1257054003EA0EB&kat=jjdd
Dobrá adresa z hlediska SEO:
http://firma.cz/katalog/sede-kreslo-skladaci - obsahuje relevantní klíčová slova, přitom není náchylná ke změnám
Canonicalization problémy - například
adresa s www a adresa bez www (za duplikovaný obsah je web penalizován)
Budování zpětných odkazů
Pokud je na stránku odkazováno z jiných webů, zvyšuje se její hodnocení (v případě Google je to PageRank, v případě Jyxo.cz je to jyxorank). Toho bylo možno dříve zneužívat pro tzv. google bomby, kdy se pomocí velkého množství odkazů s určitými klíčovými slovy dostala na první místo ve výsledcích hledání nesouvisející stránka. Příkladem Google bomby byla klíčová slova ostudné selhání (v angličtině), která na prvních místech zobrazila odkaz na web amerického prezidenta George Bushe. Podle posledních pozorování si nyní Google kontroluje, jestli je na stránkách související téma. Jestliže bude například ze stránky o chovu velryb odkazováno na web o pěstování muškátů, nebude mít odkaz takovou váhu. Kvalitní obsah zvyšuje šanci, že bude na web odkazováno z jiných zdrojů.
Správné používání souboru robots.txt
Robots.txt je textový soubor, který umožňuje správci webu zakázat nebo povolit přístup většiny botů (nebo též crawlerů). Povolování, či zakazování přístupu vyhledávacím botům slouží správci webu k vystavení mantinelů pohybu crawlera po webu. Tento soubor se musí nacházet v kořenovém adresáři daného webu.
Používání description, keywords
Vhodným používáním klíčových slov v meta description získá stránka v hodnocení robota další kladné body. Pokud se klíčová slova dále v obsahu stránky neopakují, nebo je jich moc, ztrácí na prioritě. Meta description je použit u popisu stránky ve výsledcích vyhledávání (SERP). Meta keywords používá k zjišťování relevance z hlavních vyhledavačů pouze Yahoo.


Neetické metody SEO, spam

Kromě etických metod se některé webové stránky snaží vylepšit svou pozici ve vyhledávačích podvodnými metodami. Proti takovým technikám se vyhledávače obvykle snaží bránit, stránkám, které takové techniky používají, hrozí (při odhalení) postih a výrazný propad ve výsledcích, avšak přinejmenším krátkodobě takové techniky mohou být úspěšné.

Mezi typické neetické metody patří například:

Spam
Jelikož stránka, na kterou vede velké množství zpětných odkazů, je obecně považována za lepší, mohou se tvůrci stránek snažit zvýšit počet takových odkazů tím, že budou odkazy na své stránky umisťovat do internetových diskusí, na wiki, do komentářů k příspěvkům v blozích apod., aniž by tyto odkazy byly na těchto místech vítány či tam měly svoje místo.
Oklamání robotů
Internetové vyhledávače používají pro procházení internetu specializované programy, tzv. roboty. Tvůrce stránky se může pokusit o to, zobrazovat robotům jiný obsah než ostatním návštěvníkům a tím se dostat na přední pozice i se stránkami, se kterými by bez podvodu neuspěl.
Skrytý text
Vyhledávače berou v potaz při řazení výsledku, mimo jiné, frekvenci klíčových slov/frází. Tvůrce stránky si tuto frekvenci může uměle zvýšit tím, že dá na stránku text, který obsahuje několikrát různá klíčová slova, a ten následně skryje pomocí CSS, nebo ho nechá zobrazit velice malým písmem, aby normálního návštěvníka stránky nerušil.

Pověry

Kromě rozdělení na etické a neetické lze metody SEO rozdělit i na účinné a neúčinné. Protože neetické metody jsou z principu dlouhodobě neúčinné kvůli riziku penalizace, níže uvedený seznam explicitně zahrnuje pouze metody etické. Některé neúčinné etické metody vznikají přílišným směšováním principů SEO a použitelnosti webu.

Používání beztabulkového layoutu
Vytvořením stránky pomocí tzv. beztabulkového layoutu (forma webu je definována v externím souboru kaskádových stylů) zůstane v samotném zdrojovém kódu převážně obsah. CSS navíc umožňuje umístit ve zdrojovém kódu důležitý obsah co nejvýše. Z pohledu SEO však tato technika nepřináší žádný efekt.[1][2]

Reference

  1. Marek Prokop (2006) Re: Google - novoročenky, příspěvek v konferenci seo@nawebu.cz
  2. Michal Illich (2006) Re: Google, příspěvek v konferenci seo@nawebu.cz

Externí odkazy

Šablona:Link FA