Jyxo.cz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Jyxo.cz (čti [džykso][1]) byl původem český internetový vyhledávač. Termínem Jyxo se označovala také vyhledávací technologie Jyxo a stejnojmenná společnost Jyxo, která vyhledávač provozovala.

Vyhledávač Jyxo využíval technologii Jyxo pro sběr, analýzu a vyhledávání rozsáhlého množství dat. Byl to kvalitní český fultextový vyhledávač stránek, šitý na míru českému internetu, který bral v potaz záludnosti českého jazyka, a v mnoha ohledech tak byl lepší než Google. Technologie Jyxo měla modulární strukturu a tak bylo možné jednoduše přidat podporu vyhledávání v jakémkoli formátu[zdroj?]. Umožňovala vyhledávání v obsahu HTML stránek PDF souborů i dokumentů .doc (formát Microsoft Wordu) a navíc ještě vyhledávání obrázků a audiovizuálních dat. Pro hodnocení stránek se používal tzv. JyxoRank.

Vlastnosti vyhledávače Jyxo.cz[editovat | editovat zdroj]

  • české skloňování a časování – vyhledávač obsahoval lingvistický modul, který umožňoval ohýbat česká slova.
  • skupiny – všechny nalezené dokumenty byly automaticky rozčleňovány do skupin podle jejich typu a příslušnosti. Kliknutím na název skupiny mohl uživatel zpřesnit své vyhledávání.
  • kontrola pravopisu – udělal-li uživatel při zadávání dotazu pravopisnou chybu, vyhledávač nabídnul nejpravděpodobnější správný tvar.

Společnost Jyxo.cz[editovat | editovat zdroj]

Společnost Jyxo byla založena v roce 2002 Michalem Illichem. Ředitelem Jyxo.cz byl až do dubna 2010 Michal Illich, původní programátor a architekt vyhledávací technologie.

V únoru 2006 získala 15 % společnosti Jyxo švýcarská investiční skupina Centralway Holding AG. V květnu 2008 získala za 163 až 200[2] milionů korun 100% podíl ve firmě Jyxo s.r.o. společnost CET 21 spol. s r.o., provozující TV Nova.

Firma byla sloučena s CET 21 a právní entita vymazána z obchodního rejstříku na konci roku 2011[3].

Provoz vyhledávače Jyxo.cz byl ukončen v únoru 2013 a adresa přesměrována na nova.cz. Společnost sídlila na Praze 5 v areálu Barrandovských filmových atelierů.

CET 21 do roku 2020[4] provozoval také blogovací systém Blog.cz, fotogalerii Galerie.cz nebo internetovou encyklopedii Mozek.cz či přehled článků z různých webových serverů články.jyxo.cz. Pro společnost Seznam.cz do roku 2010 vyvíjela PPC systém Sklik. Vyhledávací technologii poskytovala mnoha různým dalším subjektům. Kromě češtiny se specializovala na slovenštinu, maďarštinu a polštinu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]