Sbratření (časopis)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o časopisu. Další významy jsou uvedeny na stránce Sbratření.

Časopis Sbratření (Časopis k obrodě ducha a společnosti) byl prvorepublikový československý časopis. Začali jej od září 1924 vydávat Přemysl Pitter se spisovatelkou Pavlou Moudrou. Byl to měsíčník k duchovnímu vzdělávání čtenářů, který obsahoval také protiválečné články, reporty z pacifistických sjezdů; zabýval se dále i vegetariánstvím, abstinencí, nekuřáctvím či pohlavní zdrženlivostí. Neobvyklý nebyl článek o odmítání očkování se zdůvodněním, že zdraví je pouze obraz lidského ducha. Sbratření odebíralo až tři tisíce předplatitelů a prodávalo se i po veřejných přednáškách. Pacifistické články se ovšem nejednou dostaly do konfrontace s úřední cenzurou. Časopis byl roku 1941 zakázán nacisty.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž tématem je Sbratření (časopis)
  • MORAVCOVÁ, Hana. Časopis Sbratření Přemysla Pittra a Pavly Moudré. , 2011 [cit. 2015-10-30]. 86 s. Bakalářská práce. Vysoká škola polytechnická Jihlava. Vedoucí práce Štěpánka Kolářová. Dostupné online.
  • PITTER, Přemysl; ŠIMEK, Eduard. Výzvy a úvahy: výběr z článků Přemysla Pittra, Sbratření 1924-1941. Praha: Pedagogické muzeum J. A. Komenského, 2009. 139 s. ISBN 978-80-86935-11-9.