Sar Aqa Seyyed

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sar Aqa Seyyed
Sar Aqa Seyyed, village in Iran, Zagros Mountains 01.jpg
Poloha
Souřadnice
Stát ÍránÍrán Írán
Sar Aqa Seyyed
Sar Aqa Seyyed
Správa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sar Aqa Seyyed (persky سراقاسيد‎, někdy také Sar Āqā Seyyed) je terasovitá vesnice nacházející v kraji Kúhrang, v provincii Čahármahál a Bachtijárí v jihozápadním Íránu. Jde o pohoří Zagros. K obci vede jediná silnice a od poloviny šotolinová cesta z vesnice Chelgerd (55 km). Na zimu místo zapadá až dvoumetrovou vrstvou sněhu a je odříznuté od civilizace. Půl kilometru před vesnicí je postaven helipad, takže sem lze v případě kritických situací přistát s helikoptérou. Drtivá většina domů je hliněných, bez oken, jakékoli tepelné izolace a topení. Z důvodu těchto nepříznivých klimatických podmínek až polovina stálých obyvatel na zimu migruje do nižších poloh. Stejně tak pastevci, kteří jinak po zbytek roku na svazích hor pasou ovce a kozy. Kromě pastevectví a lovu jsou na okolních stráních také chována včelstva na med.

I live in that village and I am a tourist leader if you want to come here , call me . I can help you . Rouhollah Dadvar (+98 9130069203)

Začátek vesnice Sar Aqa Seyyed, moderní část před vstupem do údolí.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Solná jezírka[editovat | editovat zdroj]

400 metrů severovýchodně od vesnice jsou unikátní solná jezírka, využívaná k těžbě soli.

Ledová jeskyně[editovat | editovat zdroj]

20 kilometrů jihovýchodně směrem k Chergeldu je ledová jeskyně Qar Yakhi Chama (persky به سمت غار یخی،). Místo je v hlubokém skalním údolí a led se tu drží po celý rok. Mocnost ledu kolísá podle ročního období, ale jde o tloušťku až 50 metrů. Řeka Koohrang odtékající z jeskyně je u Chergeldu odváděna systémem tunelů a vlévá se do přehrady Kouhrang 3 Dam, takže jde zároveň o největší zdroj pitné vody v Íránu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sar Aqa Seyyed na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]