Samuel Michna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Samuel Michna OFM
kněz
Zasvěcený život
Institut františkáni
Francescocoa.png
Osobní údaje
Místo narození Morava
Datum úmrtí 5. březen 1711
Místo úmrtí Praha
Povolání teolog
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Samuel Michna (?-1711) byl český františkán a teolog. Pocházel z Moravy.[1] Působil jako učitel na klášterních františkánských studiích připravujících řádové kleriky a nedávno vysvěcené kněze na duchovní pastýřskou službu. Jako lektor teologie takto působil v roce 1702 v blíže neznámém konventu, snad v Kadani, jak se dovídáme ze zápisků z jeho přednášek z moralistky s obligátním názvem Tractatus de actibus humanis.[2] Později působil jako lektor na generálních teologických studiích františkánů u P. Marie Sněžné v Praze, jež přes titul „generálních“ nespolupracovala na rozdíl od místních minoritů s pražskou univerzitou neměla tak právo udělovat akademické tituly.[3] Na pražské františkánské škole působil Michna přinejmenším v roce 1710, kdy byl na řádové kapitule slavené zrovna též v Praze jmenován členem provinčního definitoria (definitorem).[4] Lektorem pražských řeholních studií zůstal Michna až do své smrti 5. března 1711.[5] Jeho bohoslovecké učebnice a příručky však používali další studenti i po jeho smrti, jak dokládá rukopisné Kompendium teologie, které Samuel Michna napsal se svým spolubratrem Castulem Martinem a blíže neznámými písaři (studenty?) bylo přepsáno v roce 1718.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jako „Moravus“ jej uvádí WRBCZANSKY, Severin. Nucleus Minoriticus. Vetero-Pragae: [s.n.], 1746. S. 35. 
  2. Rukopis popsaný jako Tractatus de actibus humanis, sub lectore Samuele Michna, 1702 se posléze nacházel v kadaňské františkánské knihovně (signatura Z 34), v roce 2014 je uložen ve františkánské knihovně v klášteře u P. Marie Sněžné v Praze. Srov. BAJGER, Matyáš Franciszek. 'Česká františkánská knižní kultura : knihovny minoritů, františkánů a kapucínů v průběhu staletí. Ostrava, 2007 [cit. 30.7.2014]. Rigorózní práce. FF Ostravské univerzity. Vedoucí práce Nina Pavelčíková. s. 357 (kapitola Kadaň, klášter františkánů). Dostupné online.
  3. BAJGER, Česká františkánská knižní kultura (cit.), s. 111 (kapitola: Knihovny ve františkánských klášterech v novověku . Obsahové složení knihoven ). IRIARTE, Lázaro. Der Franziskusorden : Handbuch der franziskanischen Orden Geschichte. Altöting: Bayerische Kapuziner, 1984. S. 253. Dostupné rovněž v španělském originále Historia Franciscana nebo anglickém překladu Franciscan history (Chicago : Franciscan Herald Press, 1983) Český překlad byl údajně publikován na CD-ROMu přiloženém ke knize: Františkánské prameny. Olomouc : Matice cyrilometodějská, 2001..  WRBCZANSKY, Nucleus Minoriticus (cit.), s. 35.
  4. Liber Memorabilium conventus Novodomensis, s. 157 - strojopisný přepis - Jihočeská vědecká knihovna, Zlatá Koruna, signatura 1 JH 54.
  5. Nekrologium české františkánské provincie. Liber Memorabilium conventus Novodomensis (cit.), s. 157.
  6. Breve compendium totius theologie Scotistarum ... elaboratum a Samuele Michna et provinciali Castulo Martin lectoribus 1718 – Deponát Plzeňského biskupství v Studijní a vědecká knihovně Plzeňského kraje, signatura 21 MF 400. Viz LINDA, Jaromír. Soupis rukopisů Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje 2. Plzeň: Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, 2010. ISBN 978-80-86944-44-9.  Průvodce po rukopisných fondech v ČR. Díl 3., Rukopisné fondy muzeí a galerií v České republice. Příprava vydání Tošnerová, Marie (ed.). Praha: [s.n.], 2001. ISBN 80-86404-05-6.