Prodloužení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Samostatné nájezdy)
Skočit na: Navigace, Hledání

Prodloužení (anglicky over time, extra time) je nastavený čas k základní hrací době sportovního utkání. Toto nastavení se uplatňuje v případech, kdy utkání skončí nerozhodně, avšak pravidla dané soutěže tento výsledek nedovolují. Délka nastaveného času se v různých sportech liší. Rozdílná může být i v různých fázích sportovní soutěže (například ve finále může být delší než v předchozích fázích turnaje apod.).

Prodloužení ve fotbale[editovat | editovat zdroj]

Příklad: Tým  A hraje ve fotbalové Lize mistrů proti týmu B. Doma tým A vyhraje 2:0 a venku (tedy na hřišti týmu B) prohraje 0:2. Jelikož je celkové skóre shodné (2:2), musí se o vítězi rozhodnout v další fázi, která bude bezprostředně navazovat na utkání hrané na hřišti týmu B. Touto fází bude prodloužení. Pokud se ani v prodloužení nerozhodne, bude se rozhodovat penaltovým rozstřelem.
V některých pohárových utkáních, v nichž se musí rozhodnout o postupu, se po odehrání normální hrací doby včetně případného nastaveného času k prodloužení nepřistupuje a kope se hned penaltový rozstřel. Týká se to např. některých superpohárů.

Výsledek zápasu, který se rozhodl v prodloužení bývá někdy značen zkratkou „a.e.t.“ (= anglicky „after extra time“, po prodloužení).[1]

Prodloužení v ledním hokeji[editovat | editovat zdroj]

V ledním hokeji rozlišujeme dva typy prodloužení, takzvanou prodlouženou hru, a samostatné nájezdy na branku soupeře.

Prodloužená hra v ledním hokeji[editovat | editovat zdroj]

Pokud skončí utkání v ledním hokeji v normální hrací době nerozhodným výsledkem, hraje se dále, dokud nedá některé mužstvo gól, takzvaná náhlá smrt. Po gólu zápas končí. Délka prodloužení a počet hráčů na hřišti se různí podle ligy, ve které se zápas hraje. Když zápas skončí nerozhodně, pokračuje se dále samostatnými nájezdy na brankáře.

V play-off některých lig (např. NHL, KHL a v případě sedmých zápasů i české extraligy) se prodlužuje, dokud nepadne vítězný gól. Samostatné nájezdy o vítězi nerozhodují. Utkání tak může trvat teoreticky do nekonečna. Rekord NHL v délce trvání zápasu play-off padl v roce 1936 v utkání mezi Detroitem a Montrealem Maroons, kdy Detroit vyhrál jediným gólem až v šestém prodloužení v čase 176:30. Rekord KHL drží čtvrtfinálový zápas play-off HC Lev Praha - HC Donbass Doněck z 21. března 2014, kdy Donbass vyhrál 4:3 gólem ve čtvrtém prodloužení v čase 126:14. Rekordem české ELH byl zápas předkola play-off České Budějovice - Vítkovice (2:3) ze 7. března 2013, který skončil až ve třetím prodloužení v čase 113:51.[2]

Samostatné nájezdy na brankáře v ledním hokeji[editovat | editovat zdroj]

Když o vítězi utkání nerozhodne ani prodloužená hra, pokračuje se v některých soutěžích dále v samostatných nájezdech. Trenér vybere tři hráče, kteří se snaží nájezdem na branku s brankářem dát gól. Mužstva se střídají po jednom nájezdu a pokud se nerozhodne po třech sériích nájezdů, jede se po jedné sérii dokud se nerozhodne.

Samostatné nájezdy se nepoužívají v playoff v severoamerických ligách, namísto toho se hrají dvacetiminutové úseky hry až do vstřelení vítězného gólu. To někdy vede ke kuriózně dlouhým zápasům, rekordem je utkání NHL z 24. března 1936 mezi Detroit Red Wings a Montreal Maroons, které se prodlužovalo šestkrát, a celkový čas prodloužení byl 116 minut a 30 sekund.[3][4] Teoreticky se může hrát utkání nekonečně dlouho.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Brazil - Slovakia 2:1 a.e.t., FIFA World Youth Championship UAE 2003, FIFA.com, cit. 7. 2. 2013 (anglicky)
  2. TOMÁŠ, Jaroslav. idnes [online]. 2013-03-07 [cit. 2015-05-10]. Dostupné online.  (CZ) 
  3. http://www.nejdelsi.cz/z/zapas-v-nhl/
  4. http://www.nhl.cz/CZ/8212/1936:-red-wings---Maroons,-úmorná-bitva-ve-dvou-dnech.html

Související články[editovat | editovat zdroj]