Salutování

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Salutování

Salutování je specifický druh vojenského pozdravu, který provádí vždy jeden konkrétní voják (nebo i jiný příslušník vojensky organizované instituce či sboru) za pomocí své paže. Salutování se v mnoha zemích světa obvykle provádí napnutou pravou rukou, kterou si voják přiloží buďto ke štítku své vojenské čepice (nebo jiné standardní pokrývky hlavy) případně pouze k pravému spánku své hlavy. Tento pozdrav je tradičním projevem vzdávání úcty vůči nadřízeným, vyšším vojenským hodnostem a funkcím, státní vlajce, státní hymně, nejvyšším státním představitelům, případně úcty k zemřelé osobě apod. Konkrétní podrobnosti k přesnému provádění vojenských pozdravů obvykle stanovují vojenské řády a předpisy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původ salutování není zcela přesně znám. Jedno z možných vysvětlení jeho vzniku je to, že salutování vzniklo postupem doby ze vzájemných pozdravů, kterými se již ve středověku navzájem zdravili rytíři a to tak, že zvedli hledí na své helmě aby si navzájem viděli do obličeje a bylo jasné o koho se jedná. Tento pohyb se přenesl až do dnešní doby tak jak ho známe.

Výjimky[editovat | editovat zdroj]

  • Existuje zvyk salutovat první (bez ohledu na hodnost) držiteli americké medaile cti.
  • Za války se v některých případech (např. Korejská válka) upouští od salutování z důvodu odstřelování. Odstřelovač střílí po důstojnících, jakožto důležitých osobách, naopak méné významným cílům se (z důvodů svého prozrazení) vyhýbá.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]