Salonina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Iulia Cornelia Salonina
Augusta
Portrét
Busta Saloniny v petrohradské Ermitáži
Narození3. století
Bithýnie
Úmrtí268
Milán
ManželGallienus
PotomciValerianus
Saloninus
Marinianus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Iulia Cornelia Salonina (?268?) byla manželka římského císaře Galliena a matka jeho tří synů Valeriana, Salonina a Mariniana. Od roku 254 pravděpodobně byla nositelkou titulu Augusta a čestného označení mater castrorum (matka táborů, míněno vojenských).

Její původ není známý. Podle dnešních historiků se narodila v Bithýnii.[1] Z nečetných historických spisů vyplývá, že měla velký vliv na Gallienovu politiku a v některých případech císaře přímo varovala před určitými veliteli či správními činiteli mezi nimiž byl i uzurpátor Ingenuus. Byla také ženou vzdělanou, která podporovala novoplatonika Plótína, podobně jako sám Gallienus. Její místo a datum úmrtí není známo, většinou se však soudí, že zahynula spolu se svým manželem při spiknutí důstojníků roku 268 u Milána.

Na kárských a lýdských mincích je Salonina nazývána Kornelia Chrysogoné – někteří badatelé proto usuzují, že byla řeckého původu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BENGTSON, Hermann. History of Greece: from the beginnings to the Byzantine era. [s.l.]: University of Ottawa Press, 1988. Dostupné online. ISBN 0-7766-0210-1. S. 344. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]