Přeskočit na obsah

Sídlištní noclehárna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Sídlištní noclehárna nebo i krátce noclehárna je pojem z oboru urbanismu, který označuje sídelní útvar, který svým obyvatelům slouží především pro přespávání, zatímco zbytek jejich aktivního života, ať už zaměstnání nebo zábava, se odehrává jinde.

Charakteristika a vznik[editovat | editovat zdroj]

Nedílnou součástí bydlení v „noclehárně“ je tak dojíždění. Noclehárny mají obvykle podobu čtvrtí nebo předměstí a na rozdíl od satelitních měst, která jsou alespoň částečně nezávislá na své metropoli, postrádají obvykle i základní infrastrukturu a často i vlastní samosprávu. Hranice mezi satelitním městem a sídlištní noclehárnou ale není zcela ostrá.

Mechanismy vzniku sídlištních nocleháren mohou být různé. Jedním ze způsobů vzniku může být zánik významného zaměstnavatele, což přinutí obyvatele dojíždět za prací jinam, kde si během dne zařídí i další běžné služby a potřeby, což vede k postupnému snižování nabídky služeb v původním sídelním útvaru a jeho postupné degradaci na pouhou noclehárnu. Sídelní útvar může být naopak jako noclehárna od počátku plánován, nebo i spontánně narůst v blízkosti města s dostatkem pracovních příležitostí, ale nedostatkem kapacit k bydlení.

Souvislosti[editovat | editovat zdroj]

V češtině je výraz sídlištní noclehárna relativně řídce užívaný novotvar[1] v důsledku rozpínání měst (v angličtině urban sprawl). S ním souvisí i další novotvary satelitní městečko či nákupní zóna provázející obecnější slovní spojení jako ztráta místa a ztráta identity.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Commuter town na anglické Wikipedii a Trabantenstadt na německé Wikipedii.

  1. Český jazykový korpus. [s.l.]: Ústav českého národního korpusu Dostupné online. Kapitola Sídlištní noclehárna. 
  2. HNILIČKA, Pavel. Sídelní kaše. Literárky v síti [online]. 2005-10-04 [cit. 2023-01-13]. Dostupné online.