Rybka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Rybka (rozcestník).
Rybka
VývojářVasik Rajlich
Aktuální verze4.1
Operační systémMicrosoft Windows
Typ softwarušachový motor
Licenceproprietární licence
Webrybkachess.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vasik Rajlich, autor programu Rybka

Rybka je 32bitový a 64bitový šachový počítačový program vyvinutý Čechoameričanem a šachovým mezinárodním mistrem Vasikem Rajlichem. Do týmu vývojářů patřila také ženská velmistryně a Rajlichova manželka Iweta, rozená Radziewicz a velmistrLarry Kaufman. Knihovnu zahájení vyvíjel Jeroen Noomen. Na sklonku roku 2006 autor s tímto programem vyhrál 16. mezinárodní mistrovství šachových programů v Německu, později ale byla diskvalifikována.

Název programu pochází z češtiny, zdůvodnění pojmenování ale Rajlich odmítá prozradit.[zdroj?]

K Rybce je volitelně dodáváno rozhraní Aquarium, ale je možné použít i jiná grafická prostředí, například Arenu nebo ChessBase (rozhraní Fritz či rozhraní Shredder)[1] či Tarrasch GUI.[2] Program je komerční a je distribuován buď na webové stránce autora nebo přes ruskou firmu Convekta.

Betaverze Rybka 1.0 se v prosinci 2005 postarala o velký rozruch, protože hrála šachy lépe než všechny tehdejší komerční programy.[zdroj?] V březnu 2006 byla zveřejněna komerční verze 1.2. Od verze 2.0 (červen 2006) program podporuje více-procesorové počítače. Roku 2006 se program dostal do čela všech nejdůležitějších žebříčků počítačového šachu (CCRL, CEGT, CSS, SCCT a SSDF)[zdroj?] a je považován za nejsilnější šachový program světa.[zdroj?] Rybka vyhrála řadu turnajů proti ostatním programům, například 26. otevřené mistrovství Nizozemí v počítačovém šachu v listopadu 2006 ziskem devíti bodů z devíti možných anebo 16. mezinárodní mistrovství šachových programů (IPCCC) o měsíc později ziskem 6,5 ze 7 možných.[zdroj?] V březnu 2007 s Rybkou prohrál velmistr Jaan Ehlvest poměrem 5,5-2,5 handicapový zápas, ve kterém měl v každé partii černé, ale počítač měl vždy o jednoho pěšce méně, přičemž pěšec mu byl odebírán pokaždé z jiného sloupce.

Někteří programátoři vyslovili podezření, že Vasik Rajlich použil v Rybce kusy kódu programu Fruit.[3] Rajlich toto podezření odmítal. Podle něj se nejedná o klasický klon Fruitu, neboť rozdíly mezi oběma programy jsou obrovské.[4]

V srpnu 2008 byla vydána nejnovější verze 3. Zároveň byla uvolněna verze 2.2n2 ke stažení zdarma včetně knihovny. V dubnu 2011 byla uvedena verze Rybka 4.1 [5]

V červnu 2011 dospěla Mezinárodní asociace počítačových her IGCA k závěru, že program Rybka obsahuje části kódu okopírované z programů Crafty a Fruit, a rozhodla z tohoto důvodu o jeho diskvalifikaci ze všech proběhlých mistrovství světa, odebrání trofejí a zákazu další účasti.[6] Vývoj programu byl následně ukončen.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]