Runit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Runit
Runit Dome, úložiště jaderného odpadu na ostrově Runit.
Runit Dome, úložiště jaderného odpadu na ostrově Runit.
Stát Marshallovy ostrovyMarshallovy ostrovy Marshallovy ostrovy
Topografie
Rozloha 0,436 km²
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Počet obyvatel neobydleno
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostrov Runit je jedním ze 40 ostrovů atolu Eniwetok v Marshallových ostrovech. Ostrov leží v severovýchodní části atolu Eniwetok, který měří na 3100 metrů na délku a 263 metrů široký. Rozloha ostrova je asi 46,3 hektarů. V severní časti ostrova se nachází kráter vytvořený jaderným testem v roce 1958, který je překryt betonovým dómem o průměru 120 metrů.

Jaderné testy[editovat | editovat zdroj]

První testy jaderných zbraní byly na ostrově prováděny v rámci operace Redwing. 4. května 1956 byl proveden jaderný test Lacrosse, který vytvořil dnes zatopený kráter v severní laguně ostrova. Kráter se nachází východně od severního cípu ostrova.

Dne 5. května 1958 byl v rámci operace Hardtack I proveden test jaderné zbraně zvaný Kaktusová exploze o síle 18 kT. Výsledkem testu byl kráter o průměru více než 100 metrů. Celkově bylo na ostrově Runit provedeno 14 jaderných testů.

V letech 1977 až 1980 provedla americká armáda operaci za účelem vyčištění atolu Eniwetok od jaderného spadu. V rámci operace bylo 101 498 kubických metrů radioaktivního odpadu, včetně zbytkového plutonia, uloženo do kráterů Kaktus. Kráter byl překryt cementovou kopulí. Operační náklady činily 239 milionů dolarů.

Související články[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Runit (Insel) na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Bikini po šedesáti letech: radiace pořád zvýšená. Týden [online]. 2016-06-09 [cit. 2018-01-18]. Dostupné online.