Rubjerg Knude Fyr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rubjerg Knude Fyr
RubjergKnudeFyr.JPG
Poloha
Adresa Hjørring Municipality, DánskoDánsko Dánsko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maják Rubjerg Knude leží v Dánsku, na severním pobřeží Jutska ve správním obvodu města Hjørring. Jde o populární turistický cíl, který je bezprostředně ohrožený zánikem. Projevuje se zde destruktivní síla západních větrů vanoucích od Severního moře. Písečné pobřeží a bezprostřední okolí majáku se vlivem větrné eroze a přenosu pískové masy velmi rychle proměňuje.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Maják, vysoký 23 metrů, byl postaven v letech 18991900 ve výšce 60 metrů nad mořem na vrcholu útesu Lønstrup Klint ve vzdálenosti 200 metrů od moře. V té době se kolem něj nenacházely žádné vysoké pískové duny. Kromě samotného majáku se na místě nacházelo několik dalších budov. Masivní přenos písku větrem směrem od pobřeží k majáku však způsobil, že v roce 1968 už nebyl maják přes nánosy viditelný z moře a musel být vyřazen z provozu. V roce 1980 byl otevřen jako muzeum v dunách, ale i to muselo být v roce 2002 uzavřeno, protože vrstvy písku zablokovaly dveře a stalo se nemožným vejít dovnitř. Domy obklopující maják byly prakticky překryty pískem, což vedlo k jejich destrukci a pozdějšímu zbourání poté, co se duna posunula dále východním směrem.

Pobřežní linie se vlivem větru posunula do bezprostřední blízkosti majáku, což v budoucnosti povede k jeho zániku na tomto místě. V listopadu 2017 obecní samospráva oznámila, že eroze pobřeží postoupila rychleji, než se očekávalo, a maják bude muset být v roce 2018, nejpozději 2019, z bezpečnostních důvodů zbourán, jinak hrozí jeho zřícení.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ANDERSON, Mick Nive. Naturkræfterne truer: Rubjerg Knude Fyr skal pilles ned [online]. TV2 Nord, 2017-11-03 [cit. 2018-01-07]. Dostupné online. (dánsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]