Rubjerg Knude Fyr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rubjerg Knude Fyr
Rubjerg Knude - Ansicht (127).jpg
Poloha
Adresa Hjørring Municipality, DánskoDánsko Dánsko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maják Rubjerg Knude leží v Dánsku, na severním pobřeží Jutska ve správním obvodu města Hjørring. Jde o populární turistický cíl, který je bezprostředně ohrožený zánikem. Projevuje se zde destruktivní síla západních větrů vanoucích od Severního moře. Písečné pobřeží a bezprostřední okolí majáku se vlivem větrné eroze a přenosu pískové masy velmi rychle proměňuje.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Maják, vysoký 23 metrů, byl postaven v letech 18991900 ve výšce 60 metrů nad mořem na vrcholu útesu Lønstrup Klint ve vzdálenosti 200 metrů od moře. V té době se kolem něj nenacházely žádné vysoké pískové duny. Kromě samotného majáku se na místě nacházelo několik dalších budov. Masivní přenos písku větrem směrem od pobřeží k majáku však způsobil, že v roce 1968 už nebyl maják přes nánosy viditelný z moře a musel být vyřazen z provozu. V roce 1980 byl otevřen jako muzeum v dunách, ale i to muselo být v roce 2002 uzavřeno, protože vrstvy písku zablokovaly dveře a stalo se nemožným vejít dovnitř. Domy obklopující maják byly prakticky překryty pískem, což vedlo k jejich destrukci a pozdějšímu zbourání poté, co se duna posunula dále východním směrem.

Pobřežní linie se vlivem větru posunula do bezprostřední blízkosti majáku, což v budoucnosti povede k jeho zániku na tomto místě. V listopadu 2017 obecní samospráva oznámila, že eroze pobřeží postoupila rychleji, než se očekávalo, a maják bude muset být v roce 2018, nejpozději 2019, z bezpečnostních důvodů zbourán, jinak hrozí jeho zřícení.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ANDERSON, Mick Nive. Naturkræfterne truer: Rubjerg Knude Fyr skal pilles ned [online]. TV2 Nord, 2017-11-03 [cit. 2018-01-07]. Dostupné online. (dánsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]