Rubik 360

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rubik 360
Rubik360solved.jpg

AutorErnő Rubik
Datum vydání2009
Počet hráčů1
Doporučený věkod 8 let

Rubik 360 je 3D mechanický hlavolam z dílny maďarského architekta a vynálezce hlavolamů Ernő Rubika. Poprvé byl představen 5. února 2009 na veletrhu hraček v německém Norimberku a do České republiky přišel 22. 7. 2009.

Hlavolam se skládá ze tří průhledných plastových koulí, ve kterých je uvězněno šest různobarevných míčků. Dvě vnitřní koule, otáčivé každá kolem jedné osy, jsou zatíženy pevně připevněným závažím tak, aby protilehlé otvory byly vždy nahoře a tím ztěžovaly míčkům cestu ven. Řešitel hlavolamu musí dostat barevné míčky do odpovídajících otvorů (kapes) ve vnější kouli tím, že je dostane z vnitřních koulí, které mají jeden (menší koule), respektive dva (větší koule) otvory, do příslušných stejně zbarvených kapes na vnější kouli. (Často citovaná a zkoušená metoda vytřesení nevede vždy k cíli, lépe je se pokusit míčky vysvobodit pomocí pečlivého vyvažování.)

Rubik 360 se liší od ostatních Rubikových hlavolamů, protože je založen na fyzikálním principu (gravitace), ostatní hlavolamy jsou matematické. Na rozdíl od Rubikovy kostky tento hlavolam vyžaduje spíše šikovnost, než logické uvažování.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]