Rube Goldberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rube Goldberg
Rube Goldberg 1928.png
Narození 4. července 1883
San Francisco
Úmrtí 7. prosince 1970 (ve věku 87 let)
New York
Alma mater Kalifornská univerzita v Berkeley (do 1904)
Zaměstnavatelé New York Evening Mail (1907–1922)
The Sun (New York) (1939–1949)
New York Journal-American (od 1949)
San Francisco Evening Bulletin
San Francisco Chronicle
California Pelican
Ocenění Pulitzer Prize for Editorial Cartooning
Web rube-goldberg.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Reuben Garrett Lucius "Rube" Goldberg (4. července 1883, San Francisco7. prosince 1970, New York) byl americký kreslíř a karikaturista židovského původu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Protože často maloval složité, nesmyslné nebo jednoduchý problém složitě řešící stroje - aby mimo jiné karikoval americkou posedlost technologiemi a víru v to, že vše má řešení v dokonalejší technice - stalo se úsloví "Rube Goldberg machine" v Americe pojmenováním pro jakýkoli samoúčelný nebo hypertrofovaný systém. Roku 1966 pojem vstoupil i do Random House Dictionary of the English Language (v Británii či Austrálii však existují jiná, lokální označení pro stejný princip.) Pořádají se i zábavné soutěže, kde recesisté vystavují co nejkurióznější "goldbergovské" mechanismy.

K technice měl Goldberg blízko, neboť vystudoval inženýrství na Kalifornské univerzitě v Berkeley (1904). Ale již půl roku po promoci začal kreslit pro noviny, nejprve pro San Francisco Chronicle. V roce 1907 odešel do New Yorku a začal malovat do New York Evening Mail. Kreslil novinové komiksy, vtipy i karikatury. V roce 1914 začal kreslit seriál The Inventions of Professor Lucifer Gorgonzola Butts, který dal vzniknout právě "goldbergovským" strojům, jež ho proslavily. Seriál tvořil až do roku 1964.

V roce 1948 získal Pulitzerovu cenu za politické karikatury. Byl zakladatelem americké asociace kreslířů a cena, již tato asociace každoročně uděluje, je nazvána po něm - Reuben Award.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rube Goldberg na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]