Rova Darom Mizrach

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Rova Darom Mizrach (hebrejsky: רובע דרום מזרח , doslova Jihovýchodní čtvrť) je čtvrť v jihovýchodní části Tel Avivu v Izraeli. Jde o jednu ze sedmi částečně samosprávných částí, na které byl Tel Aviv rozdělen (přičemž část území města do tohoto systému nespadá).[1] Ze správního a administrativního hlediska se Tel Aviv rozděluje na devět částí, které se z těmito částečně překrývají. V tomto případě Rova Darom Mizrach tvoří spolu se sousední Rova Mizrach správní čtvrť Rova 9.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Leží v rovinaté, zcela urbanizované krajině nedaleko od pobřeží Středozemního moře v nadmořské výšce do 20 metrů. Na jihu sousedí s enklávou původní zemědělské krajiny podél toku Nachal Ajalon. Na severovýchodě sousedí s městem Giv'atajim.[2][3]

Popis čtvrti[editovat | editovat zdroj]

Na severu je ohraničena ulicí Derech ha-Hagana, na jihu a západě takzvanou Ajalonskou dálnicí (Netivej Ajalon), která sestává z částečně se překrávajících úseků dálnice číslo 1 a dálnice číslo 20. Na východě je hranicí třída Derech ha-Tajasim.

Čtvrť Rova Darom Mizrach je spíše umělou územní jednotkou vytvořenou pro správní, demografické a statistické účely. Sestává ale z jedenácti podčástí, které představují autentické a specifické urbanistické celky. Jde o následující čtvrtě:

Zástavba má smíšený charakter. 88 % plochy tvoří obytné okrsky, zbytek zaujímají komerční a průmyslové areály. V posledních 30 letech zde došlo k rozsáhlé výstavbě a renovaci starších urbanistických souborů. Došlo tím k výraznému zvýšení obytné kapacity, zejména v lokalitě Kfar Šalem. Populace je rozmanitá, vyšší je tu podíl nových přistěhovalců. K prosinci 2007 zde žilo 44 297 lidí.[4]

Nachází se tu Stadion Šchunat Hatikva, tržnice Šuk Hatikva nebo urbanisticky významný Park Edith Wolfson.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Quarters and Subquarters [online]. tel-aviv.gov.il [cit. 2011-06-30]. Dostupné online. (hebrejsky, anglicky) 
  2. Tel Aviv, Haifa, Israel [online]. Google Maps [cit. 2011-06-30]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  3. amudanan.co.il [online]. amudanan.co.il [cit. 2011-06-30]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  4. רובעים [online]. tel-aviv.gov.il [cit. 2011-06-30]. Dostupné online. (hebrejsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]