Ropná skvrna
Ropná skvrna je skvrna, která vzniká v důsledku úniku tekuté ropy či jiného ropného produktu do okolního prostředí v důsledku lidské činnosti a jedná se tak o druh znečištění. Termín je často chápán pro označení úniku ropné látky do oceánu či do pobřežních vod, ale v obecném chápání referuje jakýkoliv výlev ropné látky do prostředí. Může se tak jednat o výlev surové nezpracované ropy, rafinované ropy, benzínu, nafty atd. Při úniku ropných látek často trvá měsíce až roky, než se prostředí opětovně vyčistí do původního stavu před únikem.[1] Mimo lidského zavinění se může ropa do prostředí dostat také přírodními pochody únikem z míst, kde byla akumulována.[2] Většina znečištění lidmi je způsobena únikem ropných látek z pevniny, ale největší pozornosti se dostává nehodám tankerů či těžebních plošin.
Jelikož jsou ropné látky lehčí než voda, plavou na jejím povrchu a vytváří tak mikrofilm, který je nebezpečný pro život a to jak z důvodu nepropouštění kyslíku, tak například z obalení živočichů ropou.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oil spill na anglické Wikipedii.
- ↑ Hindsight and Foresight, 20 Years After the Exxon Valdez Spill [online]. NOAA, 2010-03-16 [cit. 2010-04-30]. Dostupné online.
- ↑ http://seeps.geol.ucsb.edu/. seeps.geol.ucsb.edu [online]. [cit. 2010-05-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-02-05.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu ropná skvrna na Wikimedia Commons