Rootování Androidu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Android

Rootování Androidu je proces, který umožňuje uživatelům chytrých telefonů, tabletů a dalších zařízení s operačním systémem Android přepnutí do tzv. privilegovaného režimu (z linuxu odkud OS Android vychází je vžit název „root access“).

Rootování se provádí s cílem překonat omezení výrobců mobilních zařízení s OS Android. Díky tomu je možné měnit nebo nahradit systémové aplikace a nastavení, spustit specializované aplikace, které vyžadují oprávnění správce, nebo provádět další operace, které jsou pro běžného uživatele nedostupné. Rooting také usnadňuje úpravu nebo úplnou náhradu stávajícího OS – většinou za novější verzi.

Protože OS Android vychází z jádra Linuxu tak se rootování podobá získání oprávnění správce v Linuxu nebo v jiném UNIXovém systému jako je např. FreeBSD nebo OS X.

„Root access“ je často přirovnáván k Jailbreaku zařízení běžících na Apple iOS operačním systému. Nicméně jsou to dvě rozdílné věci, v dobře kontrolovaném "Apple světě" technická omezení brání těmto věcem:

  • nelze nainstalovat ani nabootovat upravený ani jiný OS (brání tomu zamčený bootloader)
  • přenášet mezi dvěma zařízeními nepodepsané aplikace (sideloading)
  • nelze instalovat aplikace, které vyžadují k instalaci oprávnění správce

Vynechání těchto omezení společně tvoří rozsáhlý pojem Jailbreaking zařízení Apple. To znamená, že Jailbreaking musí překonat hned několik zabezpečení iOS současně. Oproti tomu naprosté minimum Androidových zařízení má zamčený bootloader, někteří výrobci, jako například HTC, Asus, Google a Sony přímo poskytují možnost odemknout zařízení a dokonce nahradit operační systém úplně. Podobně u Androidu nepotřebujete oprávnění Root k přenosu aplikací mezi zařízeními (sideload). Takže v podstatě jenom třetí aspekt jailbreakingu se podobá rootingu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Rootování umožní všem uživatelským aplikacím spustit privilegované příkazy, které nejdou spustit při původní konfiguraci zařízení. Rootování je potřeba k některým pokročilejším a potenciálně víc nebezpečným operacím – úprava a mazání systémových souborů, odstraňování aplikací nainstalovaných výrobcem a přístup k hardwaru zařízení na nižší úrovni (kontrola stavu, kalibrace, restartování komponent). Většinou se při rootování nainstaluje i tzv. „superuser“ aplikace, která dohlíží na procesy, které využívají práva správce.

Obtížnost[editovat | editovat zdroj]

V minulosti se výrobci snažili vyrobit telefony a zařízení, které nepůjdou tzv. „rootnout“ (jako Droid X), ale nakonec se vždy našla nějaká cesta jak práva správce na zařízení získat. I pro nejnovější telefony, nebo zařízení s nejnovějším vydáním Androidu se většinou najde způsob rootnutí najít během pár měsíců. V roce 2011 Motorola, HTC a LG Electronics přidali do svých zařízení bezpečnostní prvky, které měly uživatelům bránit v získání práv správce.

Postup[editovat | editovat zdroj]

Proces rootování se na různých zařízeních liší. Obvykle jde o využití chyby firmwaru (tj. Android) zařízení a zkopírování su binárního souboru (soubor obsahující údaje pro práva "superuser") do cesty probíhajícího procesu (např. /system/xbin/su) a umožnění spuštění souboru pomocí příkazu chmod. Aplikace pro dohled nad procesy využívající práva správce jako např. SuperUser nebo SuperSU dokáží regulovat chování těchto procesů a popřípadě vyhodnotit a odmítnout spustit potenciálně škodlivé věci. Existuje mnoho jednoduchých průvodců jak rychle a snadno rootnout své android zařízení.

Například krátce po vydání HTC Dream (HTC G1) bylo rychle zjištěno, že to co se napíše na klávesnici je bráno jako příkaz v privilegovaném režimu (root) v shellu. Google sice rychle vydal patch, který tuto chybu opravil, ale unikla původní verze, kterou jsme mohli nainstalovat a získat tak opět práva správce.

Legalita[editovat | editovat zdroj]

Austrálie[editovat | editovat zdroj]

Rootování je legální za účelem spouštění legálních aplikací

Evropa[editovat | editovat zdroj]

Free Software Foundation Europe tvrdí, že je legální „rootnout“ nebo „flashnout“ jakékoli zařízení. Podle evropské směrnice 1999/44/CE, může uživatel tímto procesem ztratit záruku, pokud prodejce prokáže, že tento proces způsobil závadu, na kterou se chystáte uplatit reklamaci

Spojené státy[editovat | editovat zdroj]

Dne 28. října 2012 US Copyright Office (úřad pro ochranu autorských práv) vydal prohlášení, že rootování je nadále legální.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Android rooting na anglické Wikipedii.