Roleplay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Pojem Roleplay (také role play, anglicky hraní role, zkracováno často na RP) je obecně používán v řadě kontextů:

  1. U počítačových RPG her (RPG = Role Playing Game), kde je hra soustředěna na hraní za určitého hrdinu. Typicky je zde postava, která dostala na začátku hry nějaký úkol, a vaše hrdin(k)a následně prozkoumává herní prostředí (krajinu, budovy, místnosti), hovoří s dalšími postavami ve hře a na základě toho se rozhodujete, co bude vaše hrdin(k)a dělat dál, čímž se snažíte úkol své herní postavy splnit. Hra má obvykle kontrolní mechanismy sledující věrnost vašeho herního postupu vůči charakteru a minulosti hrdin(k)y, takže vám příliš nedovolí odchýlit se od jeho/její povahy (dobrý policista, prohnaný lupič, věrný rytíř, ničemný pirát, hodná královna, schopná korzárka, moudrá léčitelka, podvratná padělatelka).


  1. U LARPů, dřeváren, cosplayových a jiných podobně laděných akcí, kdy lidé oblečeni do kostýmů hrají své smyšlené postavy nebo postavy z různých, obvykle fantasy či sci-fi laděných románů/filmů nebo představují například rytíře či vojáky svádějící bitvu, která se v dějinách skutečně udála (bitva u Waterloo). Jednotliví hráči se snaží udržovat věrné zdání své postavy pomocí propracovaných oděvů/zbroje a co nejvěrnějšího dodržování chování typického pro zvolené povolání (rytíři a léčitelé mívají například o hodně jiný postoj k zraněným bojovníkům nepřítele) a dobové reálie (ostřelovací pušku nenajdeme v bitvě z 15. století, alespoň doufejme, stejně jako oheň zapalujeme pomocí troudu a křesadla, nikoli kostkou PePo a zapalovačem, vaříme na ohni v kotlíku místo v teflonovém hrnci na vařiči a podobně). Nejznámější RolePlaying server


  1. V sexu, kdy si partneři hrají na různorodé role (krásná zlodějka versus zatýkající policista), mnohdy dokreslované zjednodušenými kostýmy a rekvizitami (maska pro zlodějku, pouta pro policistu). Zvláštní význam má sexuální roleplaying u praktik BDSM, kdy partneři často vystupují v rolích dovedených do věrnějšího napodobení skutečnosti než je tomu u spíše náznakového roleplayingu v "běžném" sexu. Mnoho rolí oblíbených v BDSM nenajdeme v repertoáru žádné jiné sexuální oblasti, ačkoli alespoň chvilková nadvláda jednoho z partnerů nad druhým je nejčastějším lidským sexuálním přáním. Typické BDSM role souvisí s nekompromisním prosazováním vůle dominanta, s případnými tresty, a různě pojatou následnou něžnou péčí o submisivního partnera. Takzvaná dominantní role a takzvaná submisivní role nejsou však v tomto případě většinou ani tak popisem praktiky jako prostým projevem osobnosti partnerů. Je možné, aby osoba charakterově dominantní zastávala pro potřeby určité sexuální praktiky submisivní roli (a naopak osoba submisivní aby zahrála roli dominantní), ale většinou se partneři přidržují toho, co je jim vlastní, tedy svých charakterových rysů a v tom případě jejich dominance či submisivita není hrou, ale skutečnou vlastností dané osoby. Dominantní osoby vystupují v rámci sexuálního roleplaye rámcově v rolích panovníků a nadřízených všeho druhu, celebrit, bohatých vlivných lidí a podobně, zatímco submisivní osoby hrají role hierarchicky podřízené (nižší šlechtic/šlechtična, sekretář/ka) nebo společensky či silově nevyrovnané (fanynka, otrok).