Regionální geologie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Regionální geologie, také oblastní geologie[1] může být chápána ve dvojím smyslu[2]:

  • nebo jako definování různých geologických jednotek, které je označováno jako geologická formační analýza – geologická regionalizace[3] Pojem region znamená větší oblast, část kontinentu nebo i celý kontinent.

Regionální geologie není univerzální geologická disciplína, která by byla nadřazena ostatním geologickým oborům. Využívá však komplexní informace nahromaděné z ostatních dílčích oborů jako je petrografie, mineralogie, stratigrafie, strukturní geologie, geofyzika nebo geochemie. Sumarizací těchto poznatků pro jednotlivé tektonické jednotky a oblasti se následně utváří jejich celkový geologický obraz.

Regionální geologie má význam při tvorbě geologických map, které spolu s přiloženou dokumentací popisují geologickou stavbu a vývoj oblasti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Regionálna geológia na slovenské Wikipedii.

  1. Babuška, V., Mužík, M., 1977, Mineralógia, petrografia a geológia. pre 1. a 2. ročník SPŠ baníckych. Alfa, Bratislava, s. 263
  2. Suk, M., Reichwalder, P., Šefara, J., Schenk, V., 1996, Regionalizace v geologických vědách. Folia. Fac. Sci. Nat. Univ Masaryk Brun, Geologia, 38, 227 s.
  3. Plašienka, D., 2006, Princípy regionalizácie geologickej stavby a ich aplikácia na oblasť Malých Karpát a Považského Inovca. in Kováč, M., Dubíková, K., Nové metódy a výsledky v geológii Západných Karpát. Zborník 2006, Univerzita Komenského, Bratislava, s. 51 – 56

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Christiane Martin, Manfred Eiblmaier (Hrsg.): Lexikon der Geowissenschaften. In sechs Bänden, Spektrum Akademischer Verlag, Heidelberg [u. a.] 2000-2002.
  • D. G. Roberts, A. W. Bally: Regional Geology and Tectonics: Principles of Geologic Analysis. Elsevier, Amsterdam 2012, ISBN 978-0-444-53042-4.