Rebreather

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Rebreather je potápěčský přístroj s uzavřeným či polouzavřeným okruhem. Na rozdíl od klasického potápěčského přístroje s otevřeným okruhem (OC - open circuit), kde plyn, který potápěč vydechne, uniká volně do vody, se u rebreatheru vrací plyn nebo jeho větší část zpět do přístroje. Tam jej pohlcovač, tzv. scrubber, zbaví oxidu uhličitého (CO2). Následně je plyn kolující v rebreatheru (je také možný název pro kolující plyn " vzdušniny") obohacen o kyslík (O2). A to buď o čistý kyslík a nebo o směs plynů s obsahem kyslíku (Nitrox)

Druhy rebreatherů rebreathery (dále jen jako RB) se dělí na základní dvě skupiny a ty na další dvě větve. RB uzavřené (CCR - closed circuit rebreather) jsou buď - kyslíkové - řízené eCCR (elektronicky) a mCCR (manuálně)

kyslíkový rebreather dříve hovorově nazývaný "kyslíkáč". Je nejstarší používaným RB. Kyslík může být dodáván do přístroje buď z tlakové lahve a nebo chemicky uvolněn z příslušného činidla.


polouzavřené (SCR - semiclosed circuit rebreather) - pasivní (dodávka čerstvé směsi je ovládána potápěčem, sám rebreather nedělá nic) - aktivní (do smyčky je vyvedena stálá dávka čerstvé směsi bez ohledu na činnost potápěče)


Výhody rebreatherů spočívají v hospodárnějším použití dýchací směsi (vydechnutý plyn je recyklován a znovu použit), takže potápěč má mnohanásobně nižší spotřebu než s otevřeným okruhem. Potápěči se tak mohou ponořit hlouběji nebo na delší dobu. Občas bývá udáváno že RB pracuje až 200x efektivněji než klasický potápěčský přístroj s otevřeným okruhem. Absence či minimalizace bublin umožňuje tichý a skrytý provoz zařízení. Proto byly rebreathery dlouho určeny pouze pro vojenské účely. Dodnes jsou některé typy označeny jako zařízení dvojího využití, a podléhají tak omezení z hlediska jejich mezistátní přepravy (např. jako zbraně). Tichý provoz ale také umožňuje podvodním fotografům se přiblížit blíže k rybám, které nevyplaší hluk vydechnutých bublin.


zajímavosti

Přesným překlad slova REBREATHER je složenina ZNOVUDECH. Petr Leitner (alias Kent) napsal v mailu ze 17.10.2000 do konference scuba-cz:

  Myslím, že nitroxový znovudech (rozuměj polouzavřený okruh, nefandím
  příliš anglickým názvům, i když jsou praktické, ale uznej, znovudech
  to přeci má zvuk) je asi nádherný zařízení.

Jak znám Kenta, tak motivem byla především recese, kterou chtěl odlehčit debatu o používání směsí pro potápění do hloubek a pro dekompresi.

Nicméně slovo znovudech kupodivu zakořenilo v českém potápěčském jazyce.Pro potápění s rebreathery je zapotřebí zvláštní výcvik. Ten poskytují osvědčené potápěčské výcvikové systémy jako ANDI, GUE, IANTD, ISE, NAUI, TDI/SDI, UTD atd.

Motto rebreatherových potápěčů - No bubbles, no troubles...

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Český rebreather:

Čeští výrobci rebreatherů, kteří prodávají přístroje po komponentech (nemají CE, aby mohli prodat přístroj jako celek):

Související články[editovat | editovat zdroj]