Reason

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Reason
Logo
VývojářReason Studios
Aktuální verze12 (září 2021)
Operační systémMicrosoft Windows
macOS
Vyvíjeno vC++, Objective-C a Lua
Typ softwarudigital audio workstation, syntezátor a editor digitálního zvuku
Licenceproprietární licence
Webwww.reasonstudios.com/en/reason
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Reason je hudební software švédské společnosti Propellerhead zaměřený především na elektronické producenty. Jedná se o virtuální softwarový rack kombinující možnosti mnoha integrovaných komponent – dvou softwarových syntezátorů (SubTractor a Maelstrom), dvou digitálních samplerů (NNXT a NN-19), bicího sekvenceru (ReDrum), editoru smyček (DrRex), sekvenceru a paternového sekvenceru (Matrix), řady efektových jednotek (Reverb, Delay, Distortion, obálkou řízený filtr, Chorus/Flanger, Phaser, Kompresor a dvoupásmový parametrický ekvalizér, plus masteringové efekty MClass) a dvou typů mixeru. Pro kombinování jednotlivých nástrojů za účelem vytváření nástrojů zcela nových je možno využít utility s názvem Combinator.

Úvod[editovat | editovat zdroj]

Základem Reasonu je panel obsahující 64kanálový MIDI převodník, 64kanálový audio převodník a ReBirth Input pro připojení dalšího softwaru již zmíněné firmy. Ve spodní části hudební stanice je transportní panel se zobrazováním zatížení procesoru, nastavením MIDI synchronizace, metronomu, lokátorů a kontrolerů pro ovládání sekvenceru. Do základního panelu lze pomocí virtuálních kabelů zapojit libovolné množství požadovaných komponent. Omezení v tomto případě představuje pouze výkon počítače. Pro přehlednost je samozřejmě možné jednotlivé komponenty v rámci virtuálního racku minimalizovat.

Popis jednotlivých nástrojů[editovat | editovat zdroj]

SubTractor – zdařilá simulace analogového syntezátoru obsahující oscilátory, každý s 32 typy vlnových křivek. Křivky zahrnují nejen klasické sinusové, pilové nebo pulzní typy, ale i různá další spektra. Spolu s FM nebo kruhovou modulací nástroji nebývalé zvukové možnosti. Dva filtry se čtyřmi průběhy, tři obálky pro modulaci oscilátorů, filtru a amplitudy a dva LFO oscilátory se šesti křivkami mohou modulovat deset parametrů syntezátoru.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]